Kristof Retezár, industrijski oblikovalec iz Dunaja, je predstavil napravo, ki bi lahko številnim spremenila življenje. Spoznajte Fontus, aparat, ki deluje na principu kondenzacije in, kot bi lahko dejali, pretvarja zrak v pitno vodo.
Fontus je v idealnih razmerah sposoben ustvariti pol litra vode v eni uri. Okoliščine, potrebne za to, pa so temperature med 30 in 40˚ Celzija in 80- do 90-odstotna vlažnost. Prototip je sestavljen iz filtra, ki preprečuje, da bi v tekočino lahko zašli insekti, Retezar pa celo razmišlja o tem, da bi namestil dodaten filter, s čimer bi bila voda pitna, tudi če bi jo pridelovali iz zraka, ki je kontaminiran.
Steklenica je primarno namenjena za uporabo v naravi, Retezár pa je medtem spoznal, da je njegova naprava, ki deluje s pomočjo solarnih celih, lahko še veliko bolj uporabna.
Podatki Združenih narodov govorijo o tem, kako dve milijardi ljudi živi na področjih brez pitne vode, do leta 2030 pa naj bi bilo celo 47 odstotkov svetovne populacije soočene s tem problemom. Pridobivanje vode s kondenzacijo je popolnoma naravno in nič revolucionarnega. Omenjene tehnike se že več tisoč let poslužujejo tako v Aziji kot tudi Srednji Ameriki, no nihče pa še ni izdelal tako ličnega aparata kot je Fontus.