Mala zrna z veliko energetsko in prehransko močjo pa je mogoče pripraviti tudi na mnogo različnih načinov in so pravi izziv celo za izurjene kuharje.
Če vodi dodamo malce masla ali olja, se pri kuhanju ne bo delala rjava pena.
Kuhanje fižola
Tako kot večino drugih stročnic tudi fižol pred kuhanjem čez noč namočimo v vodi. Najprej ga pregledamo in izločimo vse tujke in bolna zrna, ga speremo pod tekočo vodo, odcedimo, stresemo v večjo posodo in zalijemo z mrzlo vodo. Ker zrna nabreknejo na dvakratno velikost, to upoštevamo pri izbiri posode. Za 500 g stročnic potrebujemo 1,5 do 2 litra vode (torej tri- do štirikratno količino). Tako fižol namakamo vsaj nekaj ur, najbolje pa čez noč. Preden fižol postavimo na štedilnik, odlijemo vodo, v kateri se je namakal, in prilijemo novo.
Dobro je vedeti
Če želimo, da se bo fižol naslednji dan prej skuhal in da bo lažje prebavljiv, ga prelijemo s toplo vodo in za tri minute zavremo. Odstavimo z ognja in fižol v tej vodi namakamo čez noč. Pred kuhanjem vodo odlijemo, prilijemo svežo, dodamo šopek šetraja in 1 lovorjev list, zavremo in fižol na zmernem ognju skuhamo do mehkega.
Različne vrste fižola se kuhajo različno dolgo (od trideset minut do dve uri). Velja pa, da starost fižola podaljša čas kuhanja. Fižol je kuhan, ko je lupina napeta, med prsti pa zrno zlahka zmehčate.
Med kuhanjem izboljšamo okus fižola tudi s česnom, origanom, peteršiljem in timijanom.
Različna navodila
Beli fižol – obrok (200 g) se nakuha na 700 g (to je za 3–4 obroke, rdeči fižol (200 g) se nakuha na 600 g, črni fižol (200 g) se nakuha na 550 g. Če vodi dodamo malce masla ali olja, se pri kuhanju ne bo delala rjava pena.
Nikoli pa ne dodamo soli, ker ta podaljša čas kuhanja.
Fižolu lahko med kuhanjem dodamo čebulo, njen okus pa bo še intenzivnejši, če to storimo v zadnje pol ure kuhanja. Med kuhanjem izboljšamo okus fižola tudi s česnom, origanom, peteršiljem in timijanom.
Začimbe in dodatke, ki vsebujejo veliko kisline (npr. limonin sok, kis, paradižnikova omaka, kečap, vino), dodamo po končanem kuhanju. V nasprotnem primeru se fižol ne bo zmehčal.
Shranjevanje
Dobro odcejen kuhan fižol lahko v dobro zaprti posodi v hladilniku hranimo nekaj dni. Še bolje je, če ga damo v vrečko in položimo v zamrzovalnik, kjer ga lahko hranimo največ tri mesece.
Da se v fižolovih zrnih ne bodo naselili škodljivci, ga shranjujmo v dobro zaprtih steklenih kozarcih, v vsak kozarec pa na vrh fižola damo posušen čili. Fižol porabimo do konca in k stari zalogi nikoli ne dodajajmo novega, ker se lahko čas kuhanja prvega in drugega precej razlikuje.