Zanimivosti

Sloviti Stonehenge je prej stal nekje drugje

J.P.
12. 12. 2015, 08.03
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Arheologi so v Walesu odkrili dejanske luknje, kjer so nekoč stali balvani, ki danes tvorijo Stonehenge. Odkritje bi lahko pomenilo, da je bil starodavni spomenik prvič postavljen ravno tam, torej v Walesu.

Arhiv Svet24
Je Stonehenge "rabljen" spomenik?

Povsem mogoče je torej, da je bil spomenik po prvotni postavitvi razstavljen, pretovorjen in znova sestavljen na približno 200 kilometrov oddaljeni planoti Salisbury. Že dolgo je namreč znano, da modro kamenje – kar je splošen izraz za kamenje, ki ni del omenjene planote – izvira iz jugozahodnega Walesa. Vendar pa se to ime v resnici nanaša na kamnine, ki so zaradi glinenca in drugih mineralov ob lomljenju videti modre. Kot že rečeno, je arheologom uspelo prepoznati niz odprtin v severnih kamnitih obronkih gorovja Preseli, ki se po obliki in velikosti ujemajo z balvani, ki tvorijo Stonehenge. Tudi radiokarbonska analiza je pokazala, da so odprtine prave starosti – od 3.400 pa do 3.200 pr. n. št. Velja pa omeniti, da balvani niso bili postavljeni do okoli leta 2.900 pr. n. št., ob tem pa se ni mogoče izogniti vprašanju, zakaj so bili pridobljeni stoletja prej, preden so začeli svojemu namenu služiti v Wiltshireu. »Morda se neolitski ljudje potrebovali skoraj 500 let, da so jih spravili tja, a se mi to zdi le malo verjetno,« je dejal profesor Mike Parker Pearson, vodja projekta. »Bolj verjetno se zdi, da so bili najprej uporabljeni za nek lokalni spomenik, ki pa je bil pozneje razstavljen in premeščen v Wiltshire.« Mogoče je tudi, da je trenutno datiranje Stonehengea napačno in da je spomenik veliko starejši, a Pearson bi prej stavil, da je Stonehenge pač »rabljen« spomenik.

Raziskovalci bodo nadaljevali z izkopavanjem in analizami zračnih fotografij obeh kamnolomov v Walesu.

Skrivnostno romanje

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Arheologi že dolgo premlevajo, kako so balvani sploh prišli na kraj, kjer stojijo danes – so jih tja nekako prenesli ljudje, so jih prepeljali delno po vodi, delno pa vlekli po kopnem, ali pa jih je na planoti Salisbury odložilo premikanje ledenikov. V zadnjo teorijo verjame le še majhno število arheologov – večina jih je mnenja, da so jih tja pač nekako pretovorili ljudje. Tudi odkritje lukenj, iz katerih so bili odstranjeni, kaže, da so bili namenoma pretovorjeni v Anglijo.

Veliko odkritje naslednje leto

Raziskovalci bodo nadaljevali z izkopavanjem in analizami zračnih fotografij obeh kamnolomov v Walesu – Craiga Rhos-y-felina in Carna Goedega –, da bi morda odkrili območje, kjer so bili balvani prvič postavljeni v najverjetneje krožno formacijo nalik Stonehengeu. Arheologi so že namignili, da so morda že odkrili obetavno lokacijo in da se nam naslednje leto morda obeta veliko odkritje.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost