Pred 70 leti so Združene države Amerike na japonsko mesto Hirošima odvrgle atomsko bombo. Tri dni pozneje je druga padla na Nagasaki. V obeh eksplozijah je umrlo najmanj 125.000 ljudi.
Yamaguchi je živel in bil zaposlen v Nagasakiju, poleti leta 1945 pa je zaradi službe za tri mesece odpotoval v Hirošimo. Imel je 29 let. Ko se je 6. avgusta odpravljal iz mesta, je na postaji ugotovil, da je pozabil svojo potovalno dovolilnico. Vrnil se je ponjo. Ko se je vračal proti pristanišču, je le tri kilometre stran odjeknil Deček. Eksplozija mu je predrla bobniča, začasno je oslepel in utrpel opekline na levi strani trupa. Odplazil se je v zaklonišče, kjer je ostal čez noč, nato pa se vrnil v Nagasaki. Tam se je na delovno mesto vrnil 9. avgusta.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Yamaguchi je zaradi eksplozije v Hirošimi je oglušel na levo uho, šele v jeseni življenja pa so ga začele mučiti s sevanjem povezane bolezni.
Ura je bila 11, ko je svojemu nadzorniku opisoval eksplozijo v Hirošimi – v tistem so Američani na mesto odvrgli Debeluha. Spet tri kilometre stran, le da jo je v tem primeru odnesel brez poškodb.
Yamaguchi je pozneje o svojih izkušnjah napisal knjigo in leta 2006 pozval Združene narode, da naredijo konec jedrskemu orožju. Japonska vlada mu je sprva priznala le prisotnost v Nagasakiju, tisto v Hirošimi pa šele leta 2009, vendar pa je moral zanjo sam zaprositi. Tako je je postal edini uradno priznani preživeli obeh bombardiranj.
»Moja dvojna izpostavljenost sevanju je zdaj uradni državni rekord. Tako bodo lahko mlajše generacije seznanjene z grozo atomskih bombnih napadov tudi po moji smrti,« je povedal o uradnem priznanju. Yamaguchi je zaradi eksplozije v Hirošimi je oglušel na levo uho, šele v jeseni življenja pa so ga začele mučiti s sevanjem povezane bolezni, vključno z očesno mreno in akutno levkemijo. Leta 2010 je umrl zaradi raka na želodcu. Imel je 93 let.