Nova različica operacijskega sistema je prvič v zgodovini na voljo brezplačno, saj si pri Microsoftu želijo, da bi nov operacijski sistem posvojilo kar največ uporabnikov.
"Želimo, da uporabniki ne potrebujejo Windowsov, ampak da jih imajo radi," je pred kratkim izjavil prvi mož ameriškega velikana Satya Nadella. V Microsoftu se zavedajo, da za tekmo z Googlom in Applom potrebujejo izdelek, ki si ga uporabniki želijo.
Windows 10 je zasnovan kot enotna platforma, ki bo v podobni obliki delovala tudi na mobilnih napravah in bo razvijalcem olajšala razvoj aplikacij.
Po mlačnemu odzivu na operacijski sistem Windows 8 so pri Microsoftu preskočili različico 9 in prešli na številko 10. V njej se vrača prenovljeni gumb start, ki so ga mnogi pogrešali, dodane pa so številne novosti - najbolj izstopata digitalna pomočnica Cortana, ki je odgovor na Applovo Siri in Googlov Google Now, ter nov brskalnik z imenom Edge, ki bo nadomestil preživeti Internet Explorer.
Med novostmi so še virtualna namizja, boljša integracija z Microsoftovo konzolo Xbox in prenovljeno območje za obvestila desno spodaj, ki spominja na vmesnik iz mobilne naprave.
Windows 10 je zasnovan kot enotna platforma, ki bo v podobni obliki delovala tudi na mobilnih napravah in bo razvijalcem olajšala razvoj aplikacij. S tem želijo pri Microsoftu nadoknaditi zamudo na trgu mobilnih naprav, ki za razliko od padajočega trga osebnih računalnikov beleži hitro rast.
Windows ostaja vodilni operacijski sistem za osebne računalnike. V Sloveniji ga po majskih podatkih medijske agencije Iprom uporablja kar 90 odstotkov uporabnikov. Največ jih uporablja Windows 7 (55 odstotkov), sledita pa Windows 8.1 (14 odstotkov) in starejši Windows XP (16 odstotkov). Na četrtem mestu je Applov Mac OS X s slabimi desetimi odstotki.