Podjetji Google in Mozilla, ki stojita za brskalnikoma, sta preventivno blokado uvedla zaradi hudih varnostnih ranljivostih v vtičniku Flash. V ameriškem podjetju Adobe so ranljivosti v Flashu med tem že odpravili, a strokovnjaki vseeno opozarjajo, da bi že kmalu lahko prišlo do novih težav z varnostjo.
"Ranljivosti v vtičnikih pogosto predstavljajo vstopno točno napadalcu pri okužbi sistema. To še posebej velja za najpogostejše vtičnike, kot sta Adobe Flash in denimo Java. Za slednja smo bili v preteklosti priča pogostemu odkrivanju kritičnih ranljivosti, ki so omogočale okužbe sistema v mimohodu oz. tako imenovane drive-by download napade," je za STA pojasnil Matej Breznik iz centra SI-CERT.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Vtičnik Adobe Flash je bil v preteklosti skoraj nujen za ogled multimedijskih vsebin na spletu - spletni videi brez njega denimo niso delovali - danes pa na račun novega spletnega standarda HTML5 to ne drži več.
"Slednji je tudi edina možnost za predvajanje na novejših mobilnih napravah, saj te ne podpirajo vtičnika Flash," poudarja Breznik. Tako se tudi splošni trend nagiba k uporabi standarda HTML5, kar hkrati pomeni tudi opuščanje potrebe po uporabi nekoč zelo priljubljenega Adobe Flash vtičnika.
Youtube je podporo Flashu odrekel v začetku letošnjega leta ter ga skoraj v celoti zamenjal s standardom HTML5. K ukinitvi Flasha so ta teden javno pozvali tudi v Facebooku, že dalj časa pa se vtičniku izogibajo pri ameriškem Applu.