Kovinska sonda v velikosti manjšega klavirja, polna najrazličnejših instrumentov, zdaj zbira podatke in snema fotografije o Plutonu, o katerem za zdaj vemo zelo malo. New Horizons se je tudi na 29.000 kilometrov približala največji od petih Plutonovih lun, Haronu.
Strokovnjaki bodo prve zgodovinske podatke dobili šele čez čas. Prvi "klic domov" bo sonda opravila ob 22.20 po srednjeevropskem času, signal pa bo do znanstvenikov predvidoma potoval pet ur.
Pluton je dolga leta veljal za najbolj oddaljeni planet v našem osončju, leta 2006 pa so ga prekvalificirali v pritlikavi planet. Šele zdaj, ko se mu je sonda dovolj približala, je znana njegova velikost, in sicer ima premer 2370 kilometrov.
Zgodovinski dosežek je zaokrožil prvo veliko obdobje raziskovanja Osončja - Nasine sonde so pred tem že letele mimo Merkurja, Venere, Marsa, Jupitra, Saturna, Urana in Neptuna.
Sonda nadaljuje svojo pot v vesolje, podatke o Plutonu pa bo pošiljala na Zemljo še nekaj mesecev. Naslednja razburljiva postaja je Kuiperjev pas, ki naj bi imel več tisoč majhnih ledenih planetov.
Sonda New Horizons je šla na pot 19. januarja 2009 iz vesoljskega izstrelišča Cape Canaveral na Floridi. Do Plutona je potovala devet let in pol in prepotovala skoraj pet milijard kilometrov.
Sonda bo predvidoma delovala do leta 2026, nato naj bi ji zmanjkalo elektrike za delovanje najpomembnejših instrumentov.