Univerzalni koordinirani čas je določen z množico atomskih ur, ki so natančnejše kot je vrtenje Zemlje. Da bi se oba časa uskladila, je potrebno včasih dodati sekundo. Na ta način se oba časa uskladita do največje razlike okoli 0,9 sekunde, piše v spletni enciklopediji Wikipedia.
Tovrstno usklajevanje je bilo uvedeno leta 1972 in doslej je bilo "vstavljenih" že 25 sekund; zadnja 30. junija 2012. Naslednja je na vrsti nocoj.
"Časomerilci" si sicer niso enotni, ali bi to prestopno sekundo še uporabljali, ali pa bi jo dodali kako drugače. Kot navaja britanski BBC, naj bi se vodilni znanstveniki na tem področju poskušali dogovoriti še letos. Novembra naj bi se tako v Ženevi na to temo sestali predstavniki članic Mednarodne telekomunikacijske unije (ITU), napoveduje BBC.
Prestopna sekunda namreč povzroča težave tudi pri nekaterih računalniških sistemih, saj jo je običajno treba dodati ročno, ker se običajno za uporabo prestopne sekunde dogovorijo največ pol leta vnaprej.
To je posledica tega, ker spremembe v rotaciji Zemlje okoli njene osi niso povsem predvidljive. Zato potem tudi te prestopne sekunde prihajajo ob nerednih časovnih intervalih, je za BBC pojasnil Peter Whibberley z britanskega Nacionalnega fizikalnega laboratorija (NPL).
"Ročno dodajanje te prestopne sekunde v računalniške sisteme lahko ustvari težave pri njihovi sinhronizaciji, kar je še posebej pomembno pri recimo finančnih sistemih, borzah in podobnih sistemih, ki slonijo na natančni določitvi časa," je še pojasnil Whibberley.