Zanimivosti

Dolenjci orjejo ledino na področju 3D-tiska

Joži Sinur
4. 6. 2015, 18.15
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Domen Gregorič iz Zabrdja, Jan Ravbar iz Novega mesta in Grega Logar z Mirne so fantje sredi 20 let, ki so pred približno pol leta osnovali skupino Aklih. Nase so opozorili na ljubljanskem sejmu Ambient novembra lani, ko so za urbano opremo Moment in 3D-izdelke prejeli nagradi top pet in top ideja. A od takrat niso počivali, temveč so razvijali nove izdelke.

Aklih

Ko so se pred približno petimi leti, takrat še študenti, začeli ukvarjati s 3D-tiskom, so pravzaprav orali ledino, saj je bilo tovrstne tehnologije pri nas le malo. Začeli so z enim tiskalnikom, danes imajo tri, kar jim omogoča proizvodnjo manjše serije izdelkov. In čeprav se na prvi pogled zdi tiskanje izdelkov preprosto, ni tako, pravi Domen Gregorič: »Tudi v renesansi so verjetno imeli na tisoče kladiv, a le nekaj rok je lahko z njimi izdelalo umetnine, kot je Michelangelov David. Nič ti torej ne pomaga, če imaš 3D-tiskalnik, če ne veš, kaj z njim početi.«

Joži Sinur

A v skupini Aklih jim zamisli in znanja ne manjka, zavedajo se tudi, da je pomembna prednost 3D-tiska cenejši razvoj. Želijo si sodelovati z različnimi naročniki, nekaj podjetij jih je že povabilo k sodelovanju, vendar preživetje na trgu ni lahko, zato oblikujejo tudi spletne strani, ukvarjajo se z grafičnim oblikovanjem in podobno, ves ta čas pa snujejo nove izdelke. »Da bomo pokazali, da znamo tudi sami nekaj narediti,« pravi Gregorič.

Joži Sinur

Izdelki skupine Aklih

Izvirno in dovršeno

Najprej so razvili modularno urbano opremo Moment z napredno tehnologijo, denimo vgrajeno povezavo Wi-Fi, ki so jo že nadgradili z možnostjo polnjenja mobilnih telefonov. Medtem so se lotili razvoja manjših izdelkov; tako so denimo zasnovali stojalo za dežnike, ki je izdelano iz betona in 3D-tiska. Izdelali so tudi majhne barvite svetilke, poimenovane Cup, saj so videti kot skodelice, postaviti pa jih je mogoče v štiri različne položaje. Podobno inovativna je svetilka Kikla, ki je prenosljiva in jo je mogoče postaviti kjerkoli v stanovanju. Pohvalijo se lahko še z razvojem novih zvočnikov – prvi delujejo po načelu megafona in na primer okrepijo zvok telefona, drugi pa imajo baterijo, ki omogoča kakovostnejši zvok.

Joži Sinur

Ime Aklih – beseda, ki jo Dolenjci poznajo v pomenu natančen ali izbirčen – tudi sicer pooseblja delo skupine, ki se poskuša čim bolj držati načel pravega dizajna in ustvarja v Zabrdju pri Mirni. »Želimo si, da je vsak izdelek, ki ga naredimo, poseben in drugačen, radi pa bi delali tudi na kakovosti,« pripoveduje Gregorič in dodaja: »Vse izdelke želimo narediti napredne ali jih napredno izdelati.«

Ne nazadnje so oblikovali tudi svojevrstno ptičjo hišico. »Njena posebnost so nogice, ki se lahko iztaknejo in se hišica obesi na drevo, ali pa nogice ostanejo in se hišica postavi na okensko polico, vrvica pa se pripre z oknom,« razlaga Gregorič. Nekaj so jih že prodali, največ v Belgiji in na Nizozemskem. »V tujini jih 3D tisk ne moti, ko je na primer kakšna »napaka« na plastiki, ampak nasprotno, to je neka duša, ki jo pusti stroj. Tako kot tesar s svojim dletom pusti sled, tako jo pusti tudi tiskalnik,« še pravi Gregorič, ki sicer meni, da se bo tudi v Sloveniji razmišljanje spremenilo. »Konec koncev tudi mi poudarjamo, da kdor tiska izdelke, dela na drugačen način. Po navadi so to mladi, ki imajo dobre ideje, nimajo pa podjetja ali strojev za pol milijona evrov. Zato bi si želeli podpore takim zgodbam, saj tako ustvarimo več možnosti za sodelovanje z dobrimi podjetji pri izdelavi dobrih izdelkov,« meni.

Nenehno nadgrajevanje

Da bi se mladi iz skupine Aklih v svetu oblikovanja tudi dokazali, morajo ves čas nadgrajevati svoje znanje, dela na razvoju nikoli ne zmanjka. Prav tako jim ne zmanjka energije in idej, zato lahko zagotovo pričakujemo nove, inovativne in drugačne izdelke, saj požrtvovalnost fantom ni tuja. Ali kot pravi Gregorič: »Nekdo denar nameni za obleke, nekdo za smučanje ali morje, nekdo pa kupi nov stroj, na primer 3D-tiskalnik.«