Zanimivosti

VIDEO: Ko boste videli to, na delfine ne boste več gledali enako

J.P.
19. 5. 2015, 12.05
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Ribiči brazilskega mesta Laguna in tamkajšnji delfini se razumejo kot le malo kje. Ta inteligentna bitja pomagajo ribičem loviti bradače v velikem številu, a ne povsem nesebično. Raziskave so pokazale, da z ribiči sodeluje skupina približno dvajsetih delfinov, medtem ko se drugi iskanja hrane raje lotevajo sami.

Facebook

Delfini ribe zganjajo proti ribičem ter jim z glavami oziroma plavutmi signalizirajo, kdaj in kje naj vržejo svoje mreže. Ribiči tako ujamejo več rib, kot bi jih sicer, tiste, ki jim uspe ubežati mrežam, pa končajo v želodcih delfinskih pomagačev. Voda v bližini Lagune je namreč tako motna, da bi bil ulov ribičev brez pomoči delfinov znatno osiromašen. Nič nenavadnega torej, da z ribarjenjem pričnejo šele, ko se prikažejo delfini.

Znano je, da edinstvena oblika ribarjenja traja vsaj 120 let, kar dokazuje pismo iz 19. stoletja, ki omenja delfine iz Lagune.

Strokovnjaki ugotavljajo, da mora biti sodelovanje priučeno ali podedovano, saj preostalim delfinom – prepoznali so tri ločene skupine delfinov, od katerih z ribiči sodeluje le ena – nič ne preprečuje, da bi ribičem priskočili na pomoč. Mladiči naj bi se torej početja naučili od svojih mater, podobno kot ribiči ribarjenja z delfini učijo svoje otroke. Čeprav obe strani dobita svoje delež rib, pa velja omeniti, da neposredne izmenjave rib med obema skupinama ni, kakor tudi ne dogovorjenega urnika za ribolov. Znano je, da edinstvena oblika ribarjenja traja vsaj 120 let, kar dokazuje pismo iz 19. stoletja, ki omenja delfine iz Lagune. Nihče pa ne ve, kako in kdaj se je prvič stkala tesna vez med delfini in ribiči.