Chrysaora Hysoscella se v Jadranu načeloma pojavlja vsakih pet let. Leta 2011 jih je bilo kar nekaj in marsikomu brezskrbno kopanje nekako ni več dišalo. Prejšnji vikend pa je nekaj otrok na savudrijski plaži (Umag) opazilo več meduz, med katerimi je bilo tudi precej meduz Chrysaora Hysoscella.
Če so nekatere meduze le lepe na pogled in nas nikakor ne morejo poškodovati, je Chrysaora Hysoscella, ki sta jo v mrežo ujela Ian Marušič in Jan Jakončič, iz okolice Nove Gorice, lahko zelo nevarna. Edini način, da se izognemo bolečemu srečanju s to želatinasto lepotičko je seveda pazljivost.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Kako jo prepoznati?
Chrysaora Hysoscella ali Kompasni klobučnjak ima klobuk premera do kar 30 cm, pod katerim ima 24 lovkv osmih sklopih po tri. Običajne barve kompasnega klobučnjaka so rumeno bele z rjavimi progami
Je nevarna?
Chrysaora hysoscella ima v sebi strup, ki stiku z našo kožo sproži pekočo bolečino, poleg tega pa je lahko potencialno nevarna za alergike. Če se kopamo v morju, kjer so pristone te meduze, je pametno imeti ob sebi tudi prvo pomoč. Ljudje, ki so občutljivi ali alergiki morajo biti zelo pazljivi, saj je lahko v nekaterih primerih strup te meduze celo smrtnonosen.