Se vam je že zgodilo, da v ključnem trenutku niste našli nečesa, kar nujno potrebujete? Na primer pasjega potnega lista, tik preden bi se odpravili na počitnice? Adapterja, tik preden ste odhiteli na letališče? Zanesli ste se, da je tam kot vedno, ali se vam je zdelo, kje približno je, potem pa je sledila popolna panika, ko ga niste našli?
Dalje – kolikokrat se vam zgodi, da pred obiski stlačite navlako brez reda v omaro ali spalnico, samo za čas obiska, da ne bodo videli, kako nemarni ste? Raziskave kažejo, da to počne 60 odstotkov ljudi, vsaj tridesetkrat letno.
Kaj pa če je tako hudo, da v določene sobe ne moremo več vstopiti, ker so polne krame? Potem gre verjetno za najhujšo obliko, motnjo kompulzivnega kopičenja, ki zahteva strokovno pomoč (kompulzivno nakupovanje, nered v hiši, natrpanost prostorov, povezovanje predmetov s sentimentalno vrednostjo, na splošno težave z organiziranjem stvari …).
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Dejstvo je, kot so dokazali profesorji z Oxforda, da imamo danes na splošno šestkrat več stvari kot nekoč in da nas je večina nagnjena k zadrževanju stvari, ki jih ne potrebujemo in ne uporabljamo. Vprašanje je le, kdaj prestopimo mejo in postanemo ne samo nekdo, ki ima preveč stvari, ampak 'hrček'.
Ameriška psihiatrična zveza ugotavlja, da se pri hrčkih težave prvič pojavijo v adolescenci in izbruhnejo v tridesetih letih, in to pri dveh do petih odstotkih svetovnega prebivalstva.
Več vas čaka v najnovejši Lepi&Zdravi!