Zanimivosti

Nov teleskop za opazovanje črne luknje

Russia Today/B.K.
22. 4. 2015, 15.07
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Znanstveniki bi lahko kmalu prišli bližje k razumevanju narave super-masivne črne luknje v naši galaksiji, Rimski cesti. Da bi jo lahko opazovali povezujejo v en sistem teleskope p celotni Zemlji. Ta vsezemeljski sistem teleskopov bi lahko »videl« 1000-krat bolje od vesoljskega teleskopa Hubble.

Twitter

Stvaritev globalnega teleskopa za opazovanje dogodkovnega obzorja (Event Horizon telescope – EHT) je že v teku. Z njim bodo opazovali nam najbližjo črno luknjo, poimenovano Strelec A*.

S superteleskopom želijo znanstveniki dokazati, da imajo črne luknje v svojem centru tako imenovano »dogodkovno obzorje,« območje iz katerega zaradi ogromne gravitacije ne more pobegniti niti svetloba. To dogodkovno obzorje bo najbrž nevidno ali zgolj temna silhueta.

Ta teden so med sabo že povezali 23 metrov visok teleskop na Južnem polu, teleskop v Mehiki, teleskop v Arizoni, sistem 23 radijskih teleskopov v Kaliforniji, dva teleskopska sistema na Havajih, in teleskopa v Španiji in Franciji.

nsf.gov

Črne luknje je teoretsko postuliral že Albert Einstein v svoji splošni teoriji relativnosti, potrdili pa so jih kasneje, po desetletjih astronomskih opazovanj. Naša galaksija Rimska cesta vsebuje eno super-masivno črno luknjo in 25 manjših.