V študiji, ki jo je izvedel Inštitut za psihiatrijo, psihologijo in nevroznanost londonskega kraljevega kolidža, je več let sodelovalo 780 ljudi. Raziskovalci so primerjali 410 pacientov, starih med 18 in 65 let, ki so o prvi epizodi psihoze poročali v psihiatričnih bolnišnici na jugu Londona, s 370 zdravimi ljudmi, ki so bivali na enakem območju britanske prestolnice.
Raziskovalci so ugotovili, da je kajenje močne marihuane povezano s 24 odstotki novih primerov psihoze v študiji. Med tistimi, ki močno marihuano kadijo dnevno, pa je tveganje za psihozo kar petkrat večje kot med neuporabniki, so še razkrili. Prišli so tudi do ugotovitve, da na drugi strani uporaba hašiša, milejše oblike tega mamila, ni povezana z večjim tveganjem za psihozo.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
"V primerjavi s tistimi, ki niso nikoli poskusili kanabisa, je bilo med uporabniki močne marihuane, kot je skunk, trikrat večje tveganje za psihozo," je povedala glavna avtorica študije Marta Di Forti. "Rezultati kažejo, da je tveganje za psihozo med uporabniki kanabisa odvisno tako od pogostnosti uporabe kot od njene potentnosti," je dodala.
Izpostavila je tudi, da je človek, ki trpi za psihozo, pogosto izjemno paranoičen, lahko pa tudi zelo sumničav do okolice. Ob tem je opozorila, da je kanabis, kot je skunk, vedno bolj razširjen. "V Londonu je zelo težko najti kaj drugega," je poudarila. Zato je pozvala k jasnemu sporočilu uporabnikom kanabisa, podobnem tistemu glede alkohola in tobaka.
Skunk je vrsta marihuane, ki vsebuje več THC, glavne psihoaktivne sestavine kanabisa, kot druge vrste te rastline. Hašiš, kanabisova smola, pa za razliko od skunka vsebuje precejšnjo količino drugo kemične spojine, CBD, ki glede na raziskave deluje kot "protistrup" THC in nevtralizira njegove psihotične učinke.