Podnebne spremembe, okrnjena biološka raznolikost, izkoriščanje zemlje in spremenjeni biokemijski cikli, kar je delno posledica uporaba gnojil, so drastično spremenili funkcioniranje našega planeta. Te spremembe so destabilizirale zapleteno zvezo med ljudmi, oceani, prstjo in atmosfero.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Spremembe so destabilizirale zapleteno zvezo med ljudmi, oceani, prstjo in atmosfero.
Zemlja zaradi prekoračenih ekoloških limitov ni le manj gostoljubna – tudi vsi poskusi za zaviranje revščine in za izboljšanje kvalitete življenja, bi se lahko izkazali za ničelne. »Prvič v človeški zgodovini obstaja tveganje destabilizacije celotnega planeta,« je povedal Johan Rockstrom, profesor ekoloških znanosti na univerzi v Stockholmu.
»Prvič v človeški zgodovini obstaja tveganje destabilizacije celotnega planeta.«
Znanstveniki so leta 2009 identificirali in kvantificirali devet limitov, znotraj katerih lahko človeštvo preživi in se razvija: podnebne spremembe, izginotje živih bitij, kroženje dušika, zakisljevanje oceanov, plodnost prsti, čista voda, ozon, aerosoli in kemično onesnaževanje. Vrednosti preostalih petih limitov zaenkrat še niso prekoračene. V primeru prekoračitve vseh ne bo sledil kaos, temveč obdobje negotovosti, strokovnjaki pa menijo, da nas najbolj ogrožajo podnebne spremembe. Trenutna koncentracija ogljikovega dioksida je 395 – mejna vrednost je 350. »Smo na točki, ko bi lahko nastopile nenadne in nepovratne spremembe,« je dejal Rockstrom in poudaril, da bi zaradi segrevanja lahko izginila arktična ledena odeja. »Pot, na kateri smo se znašli, bi lahko vodila v katastrofo ob koncu stoletja, čeprav tega morda še nismo opazili,« je zaključil Rockstrom.