O najdbi pomembnih fosilov, starih od 25 do 28 milijonov let, je bil danes objavljen članek v ameriški znanstveni reviji Proceedings of the National Academy of Sciences. Raziskava fosilov je pokazala, da je imela ptica dolg kljun ter ostre zobe, po zaslugi ogromnih kril - njihov razpon je bil okoli 6,4 metra, lahko pa celo do 7,4 metra - pa je lahko dolgo jadrala nad morjem in prežala na plen.
Čeprav je lahko preletela kilometre, ne da bi močneje zamahnila s krili, pa je zaradi svoje velikosti potrebovala pomoč, da se je dvignila s tal. Znanstveniki domnevajo, da si je pomagala s tekom po hribu navzdol ali je izkoristila sunke vetra.
Kot piše francoska tiskovna agencija AFP, je Pelagornis sandersi živela, potem ko so dinozavri že izumrli, a preden so Severno Ameriko poselili prvi ljudje. Na njene kosti, vključno z lobanjo, so prvič naleteli leta 1983 pri izkopavanjih za novo mednarodno letališče v Charlestonu. Dosedanja rekorderka po velikosti je bila sicer prav tako izumrla, a mlajša, "samo" šest milijonov let stara ptica po imenu Argentavis magnificiens, katere fosile so našli v Argentini. Njen razpon kril je bil približno 6,3 metra.