Račun je lahko visok predvsem zaradi tega, ker uporaba mobilnih storitev, naj bo to telefoniranje, pošiljanje SMS-ov, prenos podatkov, v tujini ni del naročniških paketov z vključenimi količinami, ki jih lahko porabljamo doma. Tako v tuji državi dodatno plačamo za vsak klic, vsako sporočilo ali kilobajt prenesenih podatkov, plačujemo pa tudi za dohodni klic. Od danes pa v 28 državah Evropske unije, na Islandiji, Norveškem in v Liechtensteinu veljajo nižje cene gostovanja v mobilnih omrežjih. Z novimi omejitvami cen pri mobilnem gostovanju odhodni klici (klici iz EU) stanejo največ 19 centov na minuto plus DDV (največ 23,18 centa), lani pa je bila meja postavljena pri 24 centih na minuto plus DDV. Najvišja cena dohodnega klica je postavljena pri 5 centih na minuto plus DDV (največ 6,1 centa), kar glede na lani predstavlja 28,5-odstotno znižanje. Za pošiljanje kratkega sporočila pa bo mobilni operater lahko zaračunal največ 6 centov plus DDV (največ 7,32 centa), kar je 25 odstotkov manj kot lani. Tudi uporaba interneta na telefonu v tujini je odslej cenejša. Za megabajt prenosa lahko uporabnikom zaračunajo največ 20 centov plus DDV (največ 24,4 centa) medtem ko je bila ta meja doslej določena pri 45 centih. V tako imenovano evrotarifo ne spada Švica, vse zgoraj omenjeno pa od danes velja na Hrvaškem, kamor bo v poletnih mesecih odpotovalo veliko število Slovencev.
Od danes v osemindvajsetih državah Evropske unije, na Islandiji, Norveškem in v Liechtensteinu veljajo nižje cene gostovanja v mobilnih omrežjih.
Ponujamo tudi nekaj nasvetov, če se boste odpravili v države, ki niso članice Evropske unije. Pred potovanjem v tujino se seznanite s cenami in pogoji uporabe storitev v državi, v katero potujete. Preverite, pri katerem tujem operaterju so cene storitev najugodnejše. Če je vaša najugodnejša ponudba oziroma posebna tarifa vezana na določeno tuje omrežje, si ob prihodu v tujino nastavite telefon na ročno izbiro omrežja in izberite omrežje najugodnejšega tujega operaterja, drugače bo telefon samodejno izbral omrežje operaterja z najboljšim signalom. Pozorni bodite tudi na interval zaračunavanja storitev v tujih omrežjih. Običajno velja pri klicih 60-sekundni interval zaračunavanja. To pomeni, da se pri odhodnem oziroma dohodnem klicu polno zaračuna vsaka začeta minuta pogovora. Pri prenosu podatkov je ta interval običajno 100 kilobajtov, dejstvo pa je, da se v skupno količino podatkov štejejo tako podatki, preneseni iz omrežja k uporabniku, kot tudi nazaj. Če prenosa podatkov v tujini ne boste uporabljali, vam priporočamo, da vključite storitev blokade prenosa podatkov v tujini, ki jo omogočajo operaterji, lahko pa si prenos podatkov onemogočite v nastavitvah svojega telefona. Če pa že boste želeli dostopati do interneta prek telefona (pregled elektronske pošte, brskanje po spletu …), svetujemo, da uporabljate brezplačne brezžične dostopovne točke, če je to mogoče.