Že Marija Terezija je sredi 18. stoletja prirejala pompozna praznovanja v španski dvorni jahalni šoli na Dunaju. S prireditvijo Fete Imperiale ponovno obujajo tradicijo dvornih plesov v nekoliko modernejši preobleki. »Naša vizija je za eno noč obuditi preteklost tistih dni ter tako vsem Dunajčankam in Dunajčanom kot tudi gostom iz domovine in tujine odpreti vrata dvorne jahalne šole in jim s tem prirediti nepozaben večer. 27. junija 2014 se bo tradicija ponovno srečala z modernostjo. Že Napoleon Bonaparte se je zavedal pomembnosti velikih poletnih zabav – kar je tudi zgodovinsko potrjeno,« je povedala generalna direktorica Španske jahalne šole na Dunaju, Elisabeth Gürtler. Ples Fete Imperiale, ki je znan tudi po razkošni okrasitvi dvoran, bo letos potekal v tradicionalnih avstrijskih rdeče-belih barvah, udeležilo pa naj bi se ga tri tisoč gostov. Čisti izkupiček prireditve bo namenjen vzreji ene najstarejših konjskih pasem v Evropi in tudi ohranitvi kakovosti Španske jahalne šole.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Vrhunec prireditve bo zagotovo glasbeno odprtje v Zimski jahalni šoli, kjer bo komorni pevec Wolfgang Bankl nastopil z dvema dresiranima pujskoma. Za glasbene užitke bo skrbela tudi mezosopranistka Margarita Gritskova, zaplesalo pa bo 80 debitantskih parov in baletniki iz St. Pöltna.
Letošnji poletni gala ples se je neuradno začel že nekoliko prej s kampanjo, v kateri so za Fete Imperiale in deželo Spodnja Avstrija na kulturnih lokacijah Spodnje Avstrije fotografirali lipicance z znanimi osebnostimi, ki sooblikujejo kulturno življenje v Spodnji Avstriji. Iz tega je nastala zbirka fotografij, ki bo 27. junija na ogled v prostorih Španske jahalne šole. Poleg španske dvorne jahalne šole in kobilarne Piber na Dunaju predstavlja lipicancem »tretji« dom tudi mesto Heldenberg v Spodnji Avstriji, kjer se nahaja njihov vadbeni center in kjer lipicanci preživijo večino svojih poletnih dni.