Državni izpitni center zbira predprijave kandidatov, ki so osnova za pripravo gradiva. Letošnje število kandidatov na predprijavah je pri splošni in poklicni maturi nekoliko nižje, kot preteklo leto, kar je po njihovih navedbah posledica manjše generacije.
Kandidati, ki se iz opravičljivih razlogov ne bodo pravočasno prijavili na maturo, se lahko na šoli prijavijo do 21. maja. Prijavo in dokazila za upoštevanje naknadne prijave lahko kandidati pošljejo na šolo, o upravičenosti naknadne prijave pa odloča šolska maturitetne komisija.
Izpitne komplete za maturo pripravlja državna predmetna komisija za posamezni predmet približno dve leti pred izpitnim rokom. Komisije pripravijo več izpitnih kompletov, nato pa državna komisija pred tiskom izpitnega gradiva izžreba izpitni komplet za posamezni izpitni rok. Vsako leto je za vsak izpitni rok pripravljeno novo gradivo. V izpitnem gradivu se sicer lahko pojavi posamezna naloga iz preteklih let. Vsekakor pa niso vanj vključene naloge z velikim deležem točk pri izpitu ali izpitna pola v celoti.
V izpitnem centru so še izpostavili, da pri varovanju izpitne tajnosti veljajo visoka pravila varovanja. V celotnem postopku priprave, tiskanja in pošiljanja izpitnega gradiva na šole je vključeno večje število varnostnih mehanizmov, ki so v večji meri poslovna skrivnost.
Katero gradivo oziroma izpitni komplet bo na določenem izpitnem roku, ve majhno število njihovih zaposlenih in članov državnih predmetnih komisij. Vsi, ki v maturitetnih postopkih stopijo v stik s tajnim izpitnim gradivom imajo podpisane posebne izjave in se zavedajo, da pomeni vsako predčasno sporočanje podatkov o tajnem gradivu ali njegova vročitev nepooblaščeni osebi kaznivo dejanje, so še zapisali v Državnem izpitnem centru.
Splošno maturo je lani v celoti uspešno opravilo 7421, poklicno pa 9808 kandidatov.