Zanimivosti

Erdogan v Turčiji blokiral Twitter

STA/M.J.
21. 3. 2014, 08.24
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

V Turčiji je v četrtek zvečer ugasnilo družbeno spletno omrežje Twitter. Le nekaj ur pred tem je turški premier Recep Tayyip Erdoga zagrozil, da bo Twitter - kjer se tako kot drugje na spletu in v medijih širijo očitki o korupciji njega in njegovih sodelavcev - "izbrisal".

Reuters

Na Twitterju so sicer sporočili, da lahko Turki zaobidejo blokado tako, da tvitajo preko aplikacije na mobilnih telefonih, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Opozicijski mediji poročajo, da gre za politično blokado, za cenzuro, ki jo je uvedla Erdoganova vlada, saj je premier sam v četrtek na shodu pred lokalnimi volitvami, ki bodo 30. marca, dejal, da bo izbrisal dostop do Twitterja v državi. "Izbrisali bomo Twitter. Vseeno mi je, kaj bo rekla mednarodna skupnost," je dejal.

Državna tiskovna agencija Anatolia medtem poroča, da so oblasti "tehnično blokirale dostop do Twitterja", ker je ta ignoriral več sodnih odredb, po katerih bi moral izbrisati nekatere povezave. Kot dodaja, je bil to edini način, da se razreši "nepravično ravnanje z našimi državljani", ki je v nasprotju s turškimi zakoni.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo



Iz Erdoganovega urada so podobno sporočili, da je Twitter ignoriral odredbe turških sodišč, ki so zahtevale odstranitev nekaterih povezav. Da gre za uradno dejanje, je potrdil tudi državni organ za telekomunikacije TIB, ki je na svoji spletni strani objavil več sodnih odredb glede Twitterja.

Iz sveta je že sledil prvi odziv. Evroska komisarka za digitalno agendo Neelie Kroes je tvitnila, da je blokada v Turčiji "neutemeljena, nesmiselna, strahopetna". "Turški narod in mednarodna skupnost bosta videla, da je to cenzura," je še dodala.

Erdogan, ki velja za enega od najvplivnejših turških politikov, je na oblasti že 11 let, korupcijski škandal, ki je izbruhnil decembra, pa predstavlja enega največjih izzivov za njegovo vladavino doslej.

Reuters



Pod plazom obtožb zaradi korupcije so se med drugim znašli visoki politični predstavniki in gospodarstveniki, ki so blizu Erdoganu. Policija je decembra v okviru hišnih preiskav aretirala na desetine ljudi, med njimi tudi sinove nekdanjih ministrov. Turško tožilstvo je pred dnevi že spisalo tudi prvo obtožnico proti 21 ljudem.

Sum je padel tudi na Erdogana, ko so se v javnosti pojavili posnetki njegovega domnevnega pogovora s sinom, v katerem razpravljata, kako skriti večje vsote denarja.

Erdogan je v povračilnem udarcu odpustil več sto tožilcev in policistov ter med drugim zagrozil s prepovedjo Facebooka in YouTuba. Odgovornost je sicer pripisal vplivnemu kleriku Fetullahu Gülenu, ki naj bi iz tujine skušal uporabiti svoj vpliv za destabilizacijo njegove vlade.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost