Zanimivosti

Mož z zlato roko, ki rešuje življenja novorojenčkov

J.P.
17. 2. 2014, 13.46
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

74-letnega Avstraleca Jamesa Harrisona številni upravičeno imenujejo heroja. V 54 letih je namreč rešil življenje več kot dva milijona dojenčkom.

Harisson se namreč ponaša s posebnim tipom krvi. Ta premore protitelo, ki pri dojenčkih zdravi hude oblike slabokrvnosti. Kri zato vsakih nekaj tednov daruje od svojega 18. leta. Od takrat je kri daroval več kot tisočkrat – tudi, ko je na počitnicah. Tako pravi: »Nikoli nisem razmišljal, da bi nehal. Nikoli.« Pri 14. letih je moral na operacijo, za katero je potreboval 13 litrov krvi: »V bolnišnici sem ostal tri mesece. Darovana kri mi je rešila življenje, zato sem se zaobljubil, da bom s polnoletnostjo začel darovati kri in tega se držim.«

Kri, ki rešuje življenja.

Omenjeno protitelo so odkrili kmalu po tistem, ko je prvič daroval kri. V tistem času je Rh bolezen letno terjala življenja več tisoč avstralskih novorojenčkov. Njegova kri je postala tako dragocena, da so ga zavarovali za 652.000 evrov.

Kri redno daruje od svojega 18. leta.

Leta 1996 je začel darovati plazmo: »Nisem se bal, rad sem pomagal.« James, ki ga imenujejo tudi »mož z zlato roko« in »eden na dva milijona«, je prostovoljno sodeloval pri razvijanju anti-D cepiva za vse Rh-negativne nosečnice. Zaradi Rh bolezni materina kri in kri njenega nerojenega otroka nista kompatibilni. Ko so odkrili zmožnosti njegove krvi, so lahko začeli bolezensko stanje zdraviti. Cepivo je pri njeni nosečnosti prav prišlo tudi njegovi hčerki Tracey.

Raziskovalci so cepivo ustvarili z njegovo pomočjo.

James je kri daroval tudi po tistem, ko je umrla njegova žena Barbara. Poročena sta bila 56 let. »V bolnišnico sem se vrnil teden dni po tistem, ko je preminila. Bilo mi je hudo, a življenje gre naprej. Vem, da gleda dol name, zato vztrajam.« 

 

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu