Čeprav zdravniki še vedno ne vedo, kaj točno povzroča samovžige, vedo to, da se je to zgodilo že štirikrat, in so sedaj popolnoma ovrgli sume na starše. Naj spomnimo, 23 letna Rajeshwari Karnan in njen mož Karnan sta bila presrečna, ko sta dobila dečka in ga poimenovala Rahul. Zdel se je popolnoma zdrav otrok, nato pa je naenkrat zagorel.
Seveda so najprej osumili starše, a se je to nato zgodilo še trikrat. In nazadnje so bili spontanemu vžigu priče tudi zdravniki. Nekateri verjamejo, da je za ogenj krivo eno od indijskih božanstev, drugi pa verjamejo, da je za ogenj kriv fosfor in vnetljivi materiali, iz katerih je zgrajena hiša. Vendar ne enega ali drugega ne morejo dokazati.
Zdravniki izvajajo kup testov na nesrečnem otroku, a za zdaj še niso blizu odgovorom. Človeško telo je sicer zelo težko zažgati. Ne nazadnje smo sestavljeni v glavnem iz vode, torej je potrebna velika vročina, da se truplo spremeni v prah. Zato nekateri strokovnjaki poudarjajo, da je pravzaprav bolj absurdno trditi, da je otroka zažgal zunanji vir, kot da to povzroča še neznana telesna funkcija.
Poročila o spontanem samovžigu obstajajo že stoletja. Sprva so verjeli, da samovžig povzročajo prevelike količine popitega alkohola, a je danes ta teorija ovržena. Druga teorija je tako imenovani 'wick efekt', ki govori o tem, da zagori obleka, ta nato topi človeške maščobe in da telo nato zgori pri nizkih temperaturah. A tudi ta teorija najverjetneje ni pravilna, saj se kosti spremenijo v prah pri res visokih temperaturah. Poleg tega ne razloži, kako pride do ognja v osnovi. Tretja teorija pa govori o tem, da spontan vžig povzroča aceton, ki nastaja v telesu. Ta se drugače izloča z urinom. Zaradi bolezni pa se lahko začne aceton nabirati v telesu in začne prehajati skozi kožo.
Otroci imajo že tako ali tako višji nivo acetona kot odrasli ljudje. Znanstveniki so to teorijo preverili na truplu prašiča in dobili podoben rezultat kot pri ostankih ljudi, ki so jih našli. In verjamejo, da je za vžig dovolj že iskra od statične elektrike.