Zanimivosti

'Žvižgač' se je oblačil v žensko

STA / J.P.
15. 8. 2013, 16.08
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Po pričevanju psihologa naj bi imel težave s svojo spolno identiteto. Nadalje naj bi sovražno delovno okolje zanj predstavljajo neznanski pritisk.

Reuters
Težave s spolno identiteto

Ameriški vojak Bradley Manning se je opravičil, ker je s predajo tajnih dokumentov ameriške vlade organizaciji WikiLeaks prizadel ZDA. Na obravnavi na sodišču v oporišču Fort Meade v Marylandu je 25-letnik dejal, da je napačno verjel, da bo lahko svet spremenil na bolje, da pa se zdaj zaveda, da bi moral delovati znotraj sistema.

Manningu grozi do 90 let zapora, potem ko ga je vojaška sodnica, polkovnica Denise Lind 20. julija spoznala za krivega v 19 od 21 točkah obtožnice, od tega v petih točkah kršitve zakona proti vohunjenju.

Na zadnjem nastopu pred sodnico, ki naj bi v nekaj dneh sprejela odločitev o višini kazni, je Manning dejal: "Žal mi je, ker sem prizadel ljudi. Žal mi je, da sem prizadel ZDA", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Opravičujem se za nepričakovan rezultat mojih dejanj. Zadnja tri leta so bila zame izkušnja, iz katere sem se naučil," je dejal po poročanju britanske BBC.

Manning, ki je na sojenju, ki se je začelo 3. junija, doslej nastopil tretjič, se je tokrat prvič opravičil za svoja dejanja.

Manning, ki je v zaporu od pomladi 2010, je sicer že februarja priznal, da je snel okoli 700.000 vojaških in diplomatskih dokumentov in video posnetkov z vladnih računalnikov in jih predal WikiLeaksu. Odločno pa je zanikal, da bi želel škodovati ZDA in je trdil, da je želel samo vzpodbuditi razpravo. Sodnica ga je nato oprostila najhujše obtožbe nudenja pomoči sovražniku, torej teroristični mreži Al Kaida, s čemer se je izognil kazni dosmrtnega zapora.

Bradley Manning naj bi celo premišljeval spremembo spola, preden se je odločil za terapijo. Fotografija je bila priložena pismu, naslovljen z 'Moja težava', katerega je poslal terapevtu. V njem je opisal svoje težave s svojo spolno identiteto, za katere pa je upal, da jih bo odpravila vojaška kariera.

V Bagdadu je veljal za samotneža – njegovo osamo pa je nadalje oteževala njegova homoseksualnost v izrazito 'mačo' okolju.

Petindvajsetletnika lahko doleti devetdeset let v zaporu, po tistem ko je leta 2010 WikiLeaks posredoval več kot 700.000 strogo zaupnih dokumentov.