Zanimivosti

Prodaja tablic v zadnjem četrtletju lani presegla vse napovedi

STA / S.R.
2. 2. 2013, 14.25
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Globalna prodaja tablic je v zadnjem lanskem četrtletju presegla celo najbolj optimistične napovedi, kažejo prve ocene mednarodne analitske družbe IDC.

Po svetu je bilo tako prodanih 52,5 milijona tablic, kar je kar 74,3 odstotka več kot v lanskem tretjem trimesečju in 75,3 odstotka več kot v enakem obdobju predlani. Apple sicer z 22,9 milijona prodanih ipadov ostaja najpomembnejši tržni igralec, a se je njegov tržni delež kljub 48-odstotni medletni rasti prodaje že drugo četrtletje zapored znižal. Medtem ko je bil v tretjem lanskem trimesečju še pri 46,4 odstotka, je bil v zadnjih treh mesecih pri 43,6 odstotka.

Prodaja ostalih naprav je namreč bolj skokovita. Samsung je tako v zadnjem lanskem četrtletju prodal 7,9 milijona tablic znamke Galaxy, kar je 263 odstotkov več kot v enakem obdobju 2011 in zadošča za 15,1-odstotni tržni delež.

Tretji na lestvici je bil Amazon, ki je prodal nekaj manj kot šest milijonov kindlov, kar je bilo 26,8 odstotka več kot v četrtem trimesečju 2011 in dovolj za 11,5-odstotni tržni delež.

Na četrto mesto se je uvrstil tajvanski Asus, ki je prodal 3,1 milijona tablic, kar je neverjetnih 400 odstotkov več kot leto pred tem in predstavlja 5,8-odstotni tržni delež.

Za zdaj pa preboj na vrh ne uspeva Microsoftu, ki je kljub novi prenovljeni različici svoje tablice Surface v četrtem lanskem četrtletju prodal vsega 900.000 tovrstnih naprav.

Rast prodaje tablic so po navedbah IDC, ki jih povzema francoska tiskovna agencija AFP, ob koncu 2012 poganjali predvsem novi proizvodi, ki so jih podjetja dala na trg, poleg tega pa so potrošniki v praznični nakupovalni sezoni izkoristili tudi številne ugodne cenovne ponudbe.

Najvišjo rast so zabeležile tablice z operacijskim sistemom Android, ki ga je razvil Google. Tako ko pri pametnih telefonih pa je tudi pri tablicah duopol Applovega operacijskega sistema IOS in Androida očiten.

Pri pametnih telefonih je tako tržni delež obeh operacijskih sistemov v četrtem lanskem četrtletju znašal kar 92 odstotkov. Globalna prodaja pametnih telefonov se je v zadnjem trimesečju 2012 na letni ravni povečala za 38 odstotkov na 217 milijonov dobavljenih naprav.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja