Estrada

Davkoplačevalci so razjarjeni!

3. 6. 2023, 13.00
Posodobljeno: 15. 6. 2023, 10.13
Deli članek:

RAZSIPNEŽ!

Profimedia
Živita bogato življenje na stroške davkoplačevalcev

»Pomp in slavje na državne stroške, medtem ko Karel sedi na ogromnem premoženju, vrednem več milijonov funtov, je zanesljiv način za pridobivanje podpore republikancev. Kralj bi moral biti previden,« menijo strokovnjaki.

Moral bi premisliti o novi ureditvi monarhije. To bi bilo po mnenju mnogih pametno, saj se zaveda, da je bogastvo kraljeve družine, še bolj pa znesek, ki ga pobere od davkoplačevalcev, njegova najranljivejša točka. Kljub vsem besedam pa nihče ni zares prepričan, da je kralj dobro začel.

Kljub precej manjšemu številu gostov je po zadnjih ocenah kronanje stalo izrednih 250 milijonov funtov (288 milijonov evrov), vse na državne stroške.

Njegova mama je bila veliko bolj skromna

Tudi če odštejemo stroške varovanja, je preostalih 100 milijonov funtov še vedno več kot dvakrat več od stroškov kronanja njegove matere leta 1952, ki je, preračunano v današnje cene, stalo 47 milijonov funtov (54 milijonov evrov). Gre za izjemne vsote denarja. Zanimivo je, da se nobena druga evropska monarhija ne ukvarja več s kronanjem. Zadnje je bilo na primer v Španiji leta 1555.

Poleg tega se lahko tudi znesek 250 milijonov funtov (288 milijonov evrov) izkaže za podcenjenega. Stroški kraljičinega lanskega pogreba so bili vnaprej ocenjeni na 8 milijonov funtov (9,2 milijona evrov). Prejšnji teden pa je bilo razkrito, da je končni znesek, ki ga bodo poravnali davkoplačevalci, znašal 161,7 milijona funtov (186 milijona evrov). Račun za lanskoletno praznovanje kraljičinega jubileja je znašal 28 milijonov funtov (32 milijonov evrov).

Vrtoglavih 450 milijonov funtov (518 milijonov evrov)

Tako so davkoplačevalce v enem letu samo te tri prireditve bremenile za skoraj 450 milijonov funtov (518 milijonov evrov). In to poleg 86,3 milijona funtov (99,4 milijona evrov) letnega plačila kralju – leta 2011 je bil ta znesek 7,9 milijona funtov (9,1 milijona evrov).

Ena od nenavadnih – in neprijetnih – stvari, kot kaže analiza angleških medijev, stalno naraščanje javnih izdatkov za te dogodke.

Poroka tedaj še princa Charlesa in Diane je po današnjih cenah stala približno 1,8 milijona funtov (2,07 milijona evrov) – in to leta 1981, ko je bila aktivna IRA in je bilo mogoče pričakovati, da bodo stroški varnosti visoki.

51 % ljudi misli, da to ni prav

Poleg tega je anketa YouGov, objavljena tik pred kronanjem, pokazala, da je 51 odstotkov vprašanih mnenja, da kronanje sploh ne bi smelo biti financirano iz javnih sredstev.

Spektakularna poroka princa Harryja z Meghan Markle leta 2018 je davkoplačevalce stala približno 32 milijonov funtov (36,8 milijona evrov).

Princesa Eugenie se je morala ravnati po Harryju. Njen sprevod s kočijo skozi Windsor istega leta je stal približno 2 milijona funtov (2,3 milijona evrov).

Toda zakaj bi morala javnost plačevati za takšne nečimrne izlete?

Nekateri trdijo, da stroške javne blagajne več kot odtehtata spodbujanje turizma in prodaja televizijskih pravic. Toda to seveda koristi posameznim televizijskim hišam, ne pa javni blagajni.

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

Nedvomno gre tudi za nekakšno korist za ugled, saj se Velika Britanija, čeprav za kratek čas, svetu predstavlja v pozitivni luči.

Pri turizmu gre nedvomno za korist, čeprav je ta lahko pretirana. Nekaj dni pred kronanjem mi je uspelo najeti sobo za nočitev v spodobnem hotelu v West Endu za samo 43 funtov (49 evrov), naslednji dan pa je še vedno visel napis »prosta mesta«. To ne kaže ravno na velik naval.

Profimedia
Družina, ki Britance stane res veliko.

Nenormalne izgube!

Poleg tega uradne vladne ocene kažejo, da vsak praznik – posebna praznika sta bila uvedeni za kronanje in praznovanje jubileja – državo stane 1,36 milijarde funtov 1,56 milijarde evrov zaradi izgube produktivnosti, zato dobiček zagotovo ni dejanski, čeprav bo le malokdo nasprotoval dodatnim prostim dnem.

Kralj uživa izjemne davčne ugodnosti

Ne pozabimo še na izjemno ugodno davčno ureditev, ki jo uživa kralj, denimo oprostitev plačila davkov ob smrti za zasebno dediščino po materi – za vrsto dirkalnih konj, dragocene slike, Fabergejeva jajca in zbirko znamk v vrednosti 100 milijonov funtov (115 milijonov evrov) mu ni treba plačati davka.

Nepregledno, nejasno

Resnica je, da nihče ne ve natančno, koliko je vredno osebno premoženje Karla III., saj so kraljeve finance še vedno sramotno nepregledne. Po izračunih Guardiana naj bi njegovo zasebno premoženje znašalo 1,8 milijarde funtov (2 milijardi evrov), čeprav viri iz palače pravijo, da tega podatka ne priznavajo.

Kljub temu smo lahko prepričani, da ima kralj pod palcem več sto milijonov funtov. To pa ni dobro, ko marsikdo izbira med plačilom računov za energijo in hrano na mizi – in ko dvor od javnosti zahteva, da plača visok račun za kraljeve dogodke. Vsakdo, ki pričakuje, da bo Karel s svojimi velikimi prihodki poplačal davkoplačevalce, bo na žalost čakal zelo dolgo.

Kralj mora biti previden

Medtem ko je velika večina britanskega prebivalstva še vedno naklonjena monarhiji, je tistih, ki se odločajo za republiko, zdaj približno 28 odstotkov, kar je največ od leta 1992, ko je kraljica doživljala kraljevi zlom, torej od kraljičinega »annus horribilis«, grozljivega leta. Med mladimi je podpora monarhiji in republiki zdaj enakomerno porazdeljena.

Po mnenju mnogih je več pompa in razkošja na javne stroške, medtem ko Karel III. sedi na ogromnem zasebnem premoženju, zanesljiv način, da se številka 28 odstotkov še poveča – in to nevarno.

Profimedia
Bo monarhija padla zaradi razspinosti kralja?

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja