Je glasba še vedno na prvem mestu?
Letošnji sanremski festival je spet imel izjemno visoko gledanost. Kako je tudi ne bi imel, saj so se skoraj vse oddaje, ki so jih predvajali na kanalih RAI, vrtele okoli dogajanja v obmorskem mestecu v Liguriji. Sanremska evforija še vedno traja in okoli festivala se pletejo nove in nove zgodbe. Kar pa je najpomembnejše - italijanski radiji vrtijo sanremske skladbe in tako podpirajo italijansko glasbo.
Izvajalci, ki pridejo na sanremski festival, imajo vsaj eno zagotovilo – videni bodo in njihova glasba bo poslušana. Festival je namreč trajal vse od torka do sobote. Na njem se je predstavilo kup izjemnih izvajalcev – od velikih legend do mladih in še neuveljavljenih imen. Zmagal je nežni Marco Mengoni s svojim krasnim glasom in skladbo Due vite. Med prvimi petimi so poleg njega bili le mladeniči. Še sam Marco je takoj ob razglasitvi prve peterice to opazil in kasneje komentiral, da bi se rad poklonil tudi ženskam letošnjega festivala. Marco Mengoni je sicer zmagal že leta 2013 s skladbo L'essenziale. Po desetih letih je spet povsem navdušil in prepričal vse, od strokovnih žirij do publike. Potočil je tudi kup solza in prva oseba, ki jo je poklical takoj po zmagi, je bila mama, na katero je zelo navezan. Skratka Marco je združil Italijane ... Kar je velik dosežek.
Največje glasbeno razočaranje?
Pričakovali so jo vsi, veliko jih je stavilo, da ji bo uspelo priti na sam vrh končne lestvice, a Anna Oxa, legenda italijanske glasbe, je popolnoma razočarala. Že v dneh pred začetkom festivala se je izmikala novinarjem in sploh ni hotela dajati nikakršnih izjav. Ko so se vsi izvajalci dan pred začetkom v živo sprehodili po zeleni preprogi, le nje ni bilo. Nonšalantno je zavračala vse intervjuje. Skratka, pokazala je, da je prava diva, in vsi so pričakovali, da bo na odru blestela. Razočaranje je bilo nepopisno. Tako glasbeno kot tudi vizualno. Kritičarka Selvaggia Lucarelli je o njenem videzu napisala: »Videti je bila kot Barbie, ki ji skušaš umiti lase.« Nekateri drugi so komentirali, da je bila videti čudaško in agresivno noro. Tudi pesem ni navdušila, poslušalce in kolege je pustila odprtih ust. Interpretacija je bila na trenutke celo čudaška ... Skratka, najbrž največje razočaranje letošnjega festivala. Anna je prek družbenih omrežij še dodatno razvnela novinarje in tiste, ki so kritizirali, češ da so glasbeni analfabeti.
Največji zmagovalci
Po mnenju velike večine je bil največji moralni zmagovalec sovoditelj, legendarni glasbenik Gianni Morandi. Zvezdnik, ki ga pozna ves planet, je še vedno izjemno pristen in zabaven. Ljudje ga imajo preprosto radi in vsekakor si to zasluži. Gianni, ki bo prihodnje leto star 80 let, je potrdil svojo priljubljenost! Šel je še dlje, z Alom Banom in Massimom Ranierijem je poskrbel za stoječe ovacije in solze. 30-minutni niz, v katerem trije velikani italijanske pesmi prepletajo svoje največje hite, hkrati pa proslavijo 80. rojstni dan Ala Bana (maja bo dopolnil 80 let). Skratka, trenutek prave italijanske pesmi.
Skok v preteklost
Prvi sanremski festival se je uradno začel 29. januarja 1951. Ob 22.00 se je v dvorani Salone delle feste v sanremskem kazinoju dvignila zavesa prvega festivala italijanske pesmi. Potekal je tri dni, do 31. januarja, zmagala pa je Nilla Pizzi z zgodovinsko skladbo Grazie dei fiori – Hvala za rože.
Zamislil si ga je cvetličar!
Festival, ki se je rodil po zamisli Piera Bussetija, direktorja igralnice Sanremo, na predlog lokalnega cvetličarja Amilcareja Rambaldija, pravzaprav ni imel veliko skupnega s spektakularnim festivalom v naslednjih letih. Prva edicija je potekala tri večere, tako kot druge v igralnici. Med nastopom glasbenih izvajalcev so natakarji hodili okoli miz in prinašali pijačo občinstvu, kot bi bili v klasičnem café-chantant. Na prvem Sanremu so sodelovali le trije tekmovalci: Nilla Pizzi, Achille Togliani in Duo Fasano, ki so v prvih dveh dneh tekmovanja predstavili po deset pesmi. Zmagala je, kot rečeno, Nilla Pizzi s skladbo Grazie dei fiori. Festival takrat ni imel pretiranega medijskega odmeva in nihče si ni predstavljal, da bo ta lokalni dogodek, ki si ga je zamislil cvetličar, postal osrednji medijski dogodek v Italiji in eden najbolj spremljanih svetovnih festivalov po celem svetu.
Blanco – uničevanje vrtnic je bilo predvideno!
Sanremo je torej mesto rož in festival je nastal prav zato, da bi še dodatno poudarili povezavo med glasbo, cvetlicami in igralniškim turizmom. Ravno zaradi tega je pol Italije na nogah, ker je Blanco med izvajanjem svoje skladbe uničil približno 300 vrtnic. Grobo jih je metal naokoli, teptal in brcal. Vse naj bi se pripetilo zato, ker naj bi tehnika zatajila in mladi pevec ni slišal svojega glasu v slušalkah. Resnica pa je precej drugačna in je prišla na dan v informativni oddaji Striscia la notizia. Ta instalacija vrtnic je bila namenjena temu, da jo Blanco uniči. Cvetličarka, ki je s svojo ekipo pripravila vrtnice, je povedala, da so iz vsake od nekaj več kot 300 vrtnic odstranili trnje, da so jih pripravili tako, da se lahko pevec v njih dobesedno valja in jih meče okoli z golimi rokami – kar je tudi storil. Poleg tega je dodala še, da je bila prisotna tudi na vajah, kjer so ji bila podana jasna navodila. Spektakel na odru je podoben videospotu, v katerem Blanco počne isto – uničuje vrtnice. Mogoče je mladenič malo pretiraval, ker je prišlo do tehničnih težav, vendar je sedaj jasno, da je bila ta scena predvidena, kot najbrž tudi to, da je na oder z metlo prišel legendarni Gianni Morandi.
Politizacija glasbenega festivala
Raper Fedez je poskrbel za pravi politični škandal, ki pa ni bil zrežiran - najprej napad na vlado, ki se je začel ob zvokih rapa, nato pa poziv v prid legalizaciji konoplje. To je zakuhal spet reper Fedez, ki je istočasno povedal, da se je sam odločil za izrečeno proti trenutni italijanski vladi. Vmes je strgal fotografijo nadomestnega ministra Bignamija, ki je zaokrožila po spletu in na kateri je minister oblečen v nacistično uniformo – zgodilo se je leta 2005 na njegovi fantovščini. Vodstvu javne televizije ni uspelo poskrbeti za politično cenzuro. Bumerang – italijanski politični vrh zahteva odstop vodstva javne televizije in seveda vseh, ki so vpleteni v organizacijo festivala, vključno z umetniškim direktorjem Amadeusom.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Direktor Coletta je v bran povedal, da Fedez ni hotel izročiti svojega besedila pred nastopom, skratka, vedeli so, da se bo nekaj zgodilo, niso pa vedeli točno, kaj. Poleg tega je dodal, da je »skoraj nemogoče nadzirati tak spektakel, ki poteka v živo.« Poslanci stranke Giorgie Meloni so se po primeru Fedez uradno odločili, da bodo zahtevali odstop najvišjega vodstva RAI. Tako obstaja nevarnost, da bo Sanremo postal priložnost ali izgovor za zamenjavo več vodilnih na državni televiziji.
Fedezu je ukradel 'sočen' poljub
Med svojim nastopom je tekmovalec Rosa Chemical pristopil k Fedezu, ki je, kljub prejšnjemu političnemu škandalu, vseeno sedel v prvi vrsti in začel uprizarjati seksualni akt. Potem je šel še dlje, moža Chiare Ferragni, ki je bil vidno v zadregi, je povlekel na oder. Ob koncu pesmi ga je Rosa Chemical strastno poljubil na usta. Fedez se nekako ni upiral, videti je bilo, da še kako 'sodeluje'. »To je festival ljubezni, to mi je prišlo tako nenadoma,« je kasneje povedal Rosa Chemical in dodal: »Nisva se dogovorila, nič ni bilo vnaprej pripravljenega. To je bila predstava, saj smo umetniki in tudi to počnemo.« Tako je potrdil tudi umetniški vodja Amadeus: »Stvari niso načrtovane. To je del popolne svobode, ki je del nastopa v živo.« A resnica je spet nekoliko drugačna ... Na dan je prišel videoposnetek nedavnega podkasta, v katerem Fedez in Luis Sala gostujeta prav Rosa Chemical. Fedez je v tem posnetku rekel: »Bom v prvi vrsti, pridi in me pozdravi, ko boš pel. In Rosa Chemical mu je odgovoril: »Super, dobro vedeti, vsekakor, bom.« »Naj bo torej dobra predstava,« je pripomnil Luis Sal. »Lahko se poljubiva z jezikom,« je nato predlagal Fedez. In to se je potem res pripetilo.
Iran, zgodovina in Ukrajina
Na odru glasbenega festivala je bilo govora tudi o boleči zgodovini, o sporu med Italijo in Jugoslavijo, o Titu, o fojbah ... Oglasila se je tudi avtorica knjige La bambina con la valigia, ki jo je med govorom v rokah držal umetniški vodja in voditelj festivala (Deklica s kovčkom - knjiga o eksodosu Italijanov med 2. svetovno vojno): »Bojim se,« pojasnjuje, »da sanremski oder razdvaja. Ne smemo biti za ali proti razkritju tega, kar se je zgodilo. Gre za zgodovinsko dejstvo, ki ga je treba poznati, in če ga predstavimo v Aristonu, to pomeni, da dosežemo vse, a hkrati pa še naprej razdvajamo.« Dotaknili so se tudi stanja v Iranu. Spregovorila je tudi aktivistka Pegah Moshir Pour, ki je leta 1998 s starši prispela v Italijo iz Teherana in je zelo aktivna na Instagramu. Na odru se ji je pridružila Drusilla Foer. Predstavili sta nevzdržne razmere v Iranu. Zadnji večer ob 2.15 je Amadeus prebral še pismo ukrajinskega predsednika, v katerem je Zelenski med drugim zapisal: »Ukrajina bo zmagala v tej vojni skupaj s svobodnim svetom, po zaslugi glasu svobode, demokracije in kulture.« Dodal je še: »Zahvaljujem se italijanskemu ljudstvu in njegovim voditeljem, želim uspeh vsem finalistom in želim povabiti vse zmagovalce v Kijev na dan zmage, naše zmage.« Po tem sporočilu je na oder Aristona stopila ukrajinska skupina Antytila. Pevec je v italijanščini povedal: »Ukrajina se bori, Ukrajina se upira, Ukrajina bo zmagala. Hvala za vašo podporo, Italija, najlepša hvala, Sanremo.«
Končna lestvica
- Marco Mengoni – Due vite
- Lazza – Cenere
- Mr. Rain – Supereroi
- Ultimo – Alba
- Tananai – Tango
- Giorgia – Parole dette male
- Madame – Il bene nel male
- Rosa Chemical – Made in Italy
- Elodie – Due
- Colapesce e Dimartino – Splash
- Modà – Lasciami
- Gianluca Grignani – Quando ti manca il fiato
- Coma_Cose – L’addio
- Ariete – Mare di guai
- Lda – Se poi domani
- Articolo 31 – Un bel viaggio
- Paola & Chiara – Furore
- Leo Gassmann – Terzo cuore
- Mara Sattei – Duemilaminuti
- Colla Zio – Non mi va
- Cugini di Campagna – Lettera 22
- Gianmaria – Mostro
- Levante – Vivo
- Olly – Polvere
- Anna Oxa – Sali (Canto dell’anima)
- Will – Stupido
- Shari – Egoista
- Sethu – Cause perse