Ljudje, ki so se preizkusili v »metaverse«, pravijo, da je v njem zelo malo zabave – tudi zato, ker v njem skoraj nihče več ne živi.
Prevelik korak?
Mark Zuckerberg je vse stavil na metaverse, ki obljublja, da bo preoblikoval internet in nam omogočil življenje v medsebojno povezanih in interoperabilnih virtualnih svetovih. Investicijski skladi so vložili milijarde v ambiciozne projekte in stavili na tako imenovani Web3 ter projekte, kot sta Decentraland in Sandbox. Za trenutek se je zdelo, da je metaverse že tu.
»Ustvaril bo več kot 800 milijard dolarjev prometa,« so zmagoslavno izjavili analitiki pri Bloombergu. Istočasno so časopisi začeli poročati o absurdnih zgodbah o prvih »porokah na metaverseu« in zdelo se je, da želijo celo vlade svoje palače preseliti v virtualne svetove.
Oh, šlo je vse navzdol!
Vendar pa je hitenje z novim internetom prineslo le nejasne obljube in doslej je bilo zelo malo vsebine. Izdelki, kot so Decentraland, Sandbox in Horizon Worlds, so le 3D družbene platforme v beta fazi. Ljudje, ki so to poskusili, pravijo, da je v metaverzu zelo malo zabave, tudi zato, ker v njem skoraj nihče več ne živi.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
36 milijard dolarjev izpuhtelo?!
Po nedavnem članku Bloomberga je Meta v projekt metaverse vložila že več kot 36 milijard evrov. Rezultat vseh teh prizadevanj je bil do zdaj le en izdelek: Horizon Worlds, 3D socialna platforma, optimizirana za navidezno resničnost – do nje je mogoče dostopati z namizja ali z dragimi vizirji Meta Quest (prej Oculus).
Tu ne zdržimo!
Časopis Wall Street Journal je dobil v roke nekaj tajnih dokumentov notranje ekipe, ki je zadolžena za nadzor nad razvojem igre Horizon Worlds. Ugotovitve zaposlenih v družbi Meta so obupne: velika večina uporabnikov, ki so preizkusili platformo Horizon Worlds, jo je v manj kot mesecu dni popolnoma opustila. »Je kaotična, nezanimiva in polna hroščev,« so ocenili uporabniki, ki so hitro izgubili zanimanje za metaverse Marka Zuckerberga.
Raziskava temelji na vzorcu le 500 anketirancev. »To so edini, ki smo jih našli,« so lakonično poudarili zaposleni v Meti.