Estrada

To so sobne rastline, ki uspevajo v kopalnicah!

M.K.
13. 9. 2022, 15.43
Posodobljeno: 13. 9. 2022, 15.51
Deli članek:

Vsaka soba je lepša z nekaj pravimi zelenimi rastlinami.

Shutterstock
/

Zelene prijateljice v prikupnih lončkih so v zadnjih nekaj letih postale vse bolj priljubljene … tako zelo priljubljene, da jih lahko že štejemo pod osnovne dekorativne elemente. In ta trend se je razširil že v prav vsak prostor v hiši, tudi v kopalnico. Čeprav se morda zdi, da je to nekoliko nenavadno in netradicionalno bivališče za sobne rastline, bo obilica zelenja v tem prostoru ustvarila občutek, kot da smo na počitnicah v tropih – in kdo si tega ne bi želel? Kopalnice pa predstavljajo tudi odlično okolje za določene vrste, vključno z zelo priljubljenimi zmajevci (Dracaena) in fikusi. Višja raven vlage pomaga mnogim rastlinam, da živijo boljše življenje in uspevajo kot še nikoli prej. A ne vsem. Katere so to?

Shutterstock
/

Pileja (poprovkasta pileja)

Samonikla Pilea peperomioides uspeva v tropskem okolju, zato je odlična rastlina za v kopalnico. Bolje bo uspevala v takšni kopalnici, v katero posije dovolj sončne svetlobe, a nikakor ne pripeke. Če bo preveč v senci, bodo njeni listi zbledeli. Čeprav ima rada svež zrak, ne mara prepiha. 

Rastlina ima ploščate, okrogle liste, ki so zelo prikupni. Še posebej lepo je videti poleg brisač ali tapet s pikčastim vzorcem. 

Shutterstock
/

Zlati potos (mavrina)

Viseči Epipremnum aureum očara s svojimi dolgimi stebli in krasnimi listi. Zlati potos se bo v kopalnici počutil odlično, saj če je zrak presuh, mu začnejo rjaveti konice listov. Obožuje posredno svetlobo, a uspeva tudi v bolj senčnih prostorih. Ker dobro raste v majhnih lončkih, ga presajamo le redko. Čeprav ima rad veliko vode, mu lahko zaradi zastajanja le-te začnejo rumeneti in odpadati listi, zato bodite pozorni. 

Mavrine so tako vzpenjave, viseče ali plazeče in imajo pisane srčaste liste. Ker so precej »razposajene« v svoji rasti in manj toge, se odlično ujamejo z bolj sproščenimi slogi opremljanja, kot so bohemski, rustikalni, ali pa tudi z bolj sodobnimi, ki obožujejo asimetrijo.

Shutterstock
/

Brezstebelna aloja

Aloe humilis je nezahtevna sukulenta, ki je kot ustvarjena za začetnike ali vse tiste, ki nimajo preveč časa za svoje rastline. Vse, kar potrebuje, je dostop do obilice svetlobe, najbolje neposredne. Uspevala bo sicer tudi na posredni, a bo le direktna ustvarila pogoje za cvetenje. Imeti svež list aloje vedno na dosegu roke je praktično tudi v primeru sončnih opeklin in razdražene kože. 

Sukulente so pred časom kraljevale na lestvicah najbolj priljubljenih sobnih rastlin, ker so izjemno nezahtevne (večinoma) in imajo zaželen puščavsko eksotičen čar. Predstavljajo piko pa i vsem sodobnim slogom opremljanja, celo minimalističnemu.

Shutterstock
/

Taščin jezik

Zaradi svojega osupljivega videza in preproste nege je taščin jezik izjemno priljubljena rastlina tako pri začetnikih kot pri poznavalcih. Je odlična izbira za skoraj vsako stanovanje, saj lahko živi pri vseh stopnjah vlažnosti in prenaša tako šibko kot močno posredno svetlobo. 

Čeprav je pred leti veljala za zastarelo rastlino, ki so jo gojile bolj kot ne le babice, se zdaj pojavlja tudi v najbolj trendovskih in sodobnih domovih. Ker smo ljudje spoznali, da so žive rastline v naših domovih še kako pomembne, se razveselimo vsake, ki ne zahteva preveč skrbne nege in smo jo sposobni ohraniti pri življenju.

Shutterstock
/

Kalateja

Da se bo dobro počutila, osupljivo kalatejo hranimo na srednji posredni svetlobi in v zmernem do bolj vlažnem okolju. Ozračje v kopalnici ji bo pomagalo živeti bujno in zdravo življenje, njeno čudovito pisano listje pa bo naši kopalnici vdihnilo novo življenje v zameno. 

Zaradi svojih pisanih listov se bo odlično podala kot dodatek preprosteje oblikovanim, enobarvnim kopalnicam ali povsem maksimalističnim in barvitim. V bolj elegantnem lončku bo odličen dodatek tudi klasični kopalnici.

Shutterstock
/

Zračne rastline (tilancije ali tilandzije)

Naj vas ime ne zavede: te edinstvene rastline za preživetje potrebujejo več kot le zrak. Tilancije zalivamo tako, da jih namočimo, poleg tega pa imajo rade zmerno do visoko vlažnost in svetlo posredno svetlobo. Odlično se bodo zato obnesle ob kopalniškem oknu. So epifiti, ki v naravi za svojo rast potrebujejo le zračno vlago, korenine pa uporabljajo za oprijemanje. Ker hranila prejemajo preko listov, jih zalivamo samo z mehko vodo, ogreto na sobno temperaturo. 

Tilancije so zagotovo eksotika med eksotiko in se zato ne ujemajo z opremo vsake kopalnice. Če nam je videz teh divjih orhidej všeč, pa bomo zagotovo v njihovi družbi izjemno uživali. 

Shutterstock
/

Monstera

Ena najbolj zaželenih sobnih rastlin v zadnjih letih je odlična prebivalka kopalnic, če imamo zanjo tam dovolj prostora. V suhem ozračju se njeni listi začnejo namreč na konceh sušiti in postanejo rjavi. 

Monstera deliciosa je s svojimi ogromnimi globoko zelenimi narezanimi listi prava kraljica med sobnimi rastlinami. Zaradi obilne rasti pa v manjšem prostoru, kot je navadno kopalnica, ustvari občutek prave džungle. 

Shutterstock
/

Srečni bambus

Ta izjemno zanimiva sobna rastlina spada med dracene in izvira iz tropskih deževnih gozdov zahodne Afrike. Ta bambus lahko živi tudi v vodi in je izjemno nezahteven za vzdrževanje. Dobro uspeva na temperaturah, ki jih običajno najdemo v notranjosti stanovanj, bodisi ogrevanih ali ne. Ne prenaša dobro direktne svetlobe, lepo pa uspeva v zmerni senci. Če mu listi rumenijo, je to navadno znak, da trpi zaradi preveč neposredne svetlobe ali vode s preveč klora. 

Bambus sreče je izjemno trpežna rastlina, ki po feng šuju v prostor vnaša harmonijo in toplino. Je odličen za začetnike, ki v svojo kopalnico želijo vnesti nekaj zdraviliščnih in spa vibracij.

Shutterstock
/

Flamingovec

Anthurium, znan po svojih čudovitih voščenih cvetovih v obliki srca in krepkih steblih, je odličen dodatek naši kopalnici – če je le dovolj dobro osvetljena. Ta prekrasna sobna rastlina se bo počutila odlično na polici s posredno svetlobo in višjo stopnjo vlage v zraku. Če bo ozračje presuho, bodo konice listov postale rjave, če bo premokro, pa rumene.

Zaradi živo rdečih cvetov in izrazito zelenih listov se ta rastlina ne bo ujemala z vsako kopalnico. Najbolje se bo podala k povsem preprostim in enobarvnim ali bolj razigranim, ki se barvno ujemajo z njo. 

Shutterstock
/

Orhideja

Sobne rastline, ki nas vedno znova očarajo s svojimi osupljivimi cvetovi, so glede zalivanja nekoliko izbirčne. Čeprav obožujejo vlago, imajo rade suho zemljo – navsezadnje gre za tropske rastline. Čeprav lahko preživijo bolj senčno lego, uspevajo veliko bolje na močnejši, a posredni svetlobi. Okenska polica v kopalnici bo tako kot naročena. 

Zaradi svojega elegantnega videza so orhideje tista pika na i, ki jo potrebuje vsaka klasična kopalnica. Beli cvetovi in temno zeleni listi orhideje so najbolj prefinjen dodatek tudi vsaki snežno beli kopalnici.

Shutterstock
/

Lirastolisti fikus

V veliki kopalnici, kjer si želimo zares vpadljive sobne rastline, se bo odlično obnesel lirastolisti fikus. Čeprav se ga drži sloves, da je zanj izjemno težko skrbeti, ga je obdržati pri življenju veliko lažje, kot si mogoče mislite. Le vedeti moramo, kaj počnemo. Ta lepotec med sobnimi rastlinami potrebuje stalno svetlobo, s katere ga ne smemo prestavljati, saj to zares sovraži. Rad ima toplo, vlažno okolje, kot je kopalnica. 

O estetskem doprinosu lirastolistega fikusa je skoraj brez pomena izgubljati besede. Primeren je tako za bolj klasične, še bolj pa za sodobne kopalnice. Poda se skoraj vsem barvnim paletam in slogom opreme ter je preprost, eleganten, a hkrati nekoliko eksotičen. 

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu