Estrada

Silvester Šurla: »Svoje sem povedal, zdaj so na vrsti drugi«

kl/iv
18. 3. 2022, 09.51
Posodobljeno: 18. 3. 2022, 10.32
Deli članek:

Magazin Reporter že 14 let vztraja v našem medijskem prostoru, čeprav so mu na začetku napovedovali le nekaj mesecev. Njegov oče je po svoje urednik mag. Silvester Šurla, ki je v knjigi »Ozadje Reporterja in Maga« opisal, kako je nastal eden najvplivnejših tiskanih medijev v naši državi.

m24
»Novinarji morajo hoditi po robu,« je prepričan Silvester Šurla.

»Zdelo se mi je škoda, da bi vse te peripetije in prigode, ki sem jih v teh petindvajsetih letih doživel – sprva na Magu, pozneje na Reporterju – šle v pozabo. Motilo pa me je tudi, da so nekateri bivši sodelavci, ki so našli zatočišče drugje, podajali neke izkrivljene informacije o osebah in dogodkih, zato sem se odločil, da je enkrat treba reči bobu bob in da bom napisal stvari tako, kot sem jih videl. Navsezadnje imajo tudi bralci obeh časnikov pravico izvedeti, kakšno je bilo ozadje nekaterih stvari,« pravi Silvester.

Poleg tega je s časovne razdalje laže videti širšo sliko o tem, kako deluje medijski sistem, pa tudi odnosi med mediji in politiko, dodaja. »Pred štirinajstimi leti, ko smo začeli, sem naivno pričakoval, da se bo položaj na medijskem področju izboljšal, pa se iz leta v leto samo slabša.« Politiki, pa tudi navadni ljudje, medij kaj hitro označijo za »našega« ali »njihovega« in pričakujejo, da če je »naš«, so potem »naši« v njem nedotakljivi. »Naloga medijev pa je nadzor,« pravi Silvester, »ne pa, da so trobilo neke politike.« In tako dojema tudi poslanstvo Reporterja. Seveda priznava, da so se kdaj lotili tudi stvari, ki bi spadale v rumeni tisk, »ampak to je zato, ker je Reporter magazin, torej mora ponujati različne vsebine,« razlaga. Poleg tega pa je predvsem komercialna revija, ki se pač mora prodati.

m24
»Tudi če smo bili kateri opciji v nekem trenutku morda bolj naklonjeni, nismo pristajali na to, da bi bili politiki te opcije nedotakljivi, česar pa seveda ti politiki niso razumeli.«

»Brez moje bolezni knjige še dolgo ne bi bilo«

Knjiga je nastala v času, ko je Silvester zbolel za rakom. Ali je tudi to nekako vplivalo na nastanek knjige? »Vsekakor. Brez bolezni knjige še dolgo ne bi bilo. Pred enim letom sem bil na tanki niti med življenjem in smrtjo. Nisem vedel, ali bom živel še en dan ali en teden. Zelo je bilo hudo. Takrat se ti po glavi podijo različne misli, tudi na to, kaj si v življenju naredil ali kaj bi lahko naredil drugače.« In tako je začel med zdravljenjem pisati. Pisal je počasi in nastala je knjiga, ki poleg ozadja Maga in Reporterja vsebuje tudi zelo osebno zgodbo o tem, kako se je spopadel z rakom. »Za življenje se imam zahvaliti dr. Eriku Breclju, ki se je zavzel zame,« pravi Silvester. »In danes sem lahko hvaležen samo, da sem še živ. Vse drugo ni pomembno,« pravi. »Knjiga počasi prihaja med bralstvo, zagotovo bodo odzivi takšni in drugačni. Za zdaj so naklonjeni, ampak s tem se ne mislim obremenjevati, ker je škoda. Jaz sem povedal svoje, zdaj naj povedo še drugi.«

m24
»Želel sem, da vse te peripetije in anekdote, ki sem jih doživel na Magu in Reporterju, ne bi šle v pozabo.«

»V knjigi je omenjenih več kot 500 posameznikov. Številni gotovo ne bodo navdušeni, ampak rekel sem si, da je včasih treba napisati tako, kot je, in ne kalkulirati, kaj si bo kdo mislil in ali si bom nakopal še kakšno dodatno zamero.«

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?