Kako usklajuje ljubezen do joge in starševstvo?

Prva Slovenka, ki je že drugič pristala v finalu jogijskega svetovnega prvenstva

D.D./revija Lady
5. 3. 2022, 14.15
Deli članek:

Ana Kersnik Žvab je prav tako prva in edina Slovenka, ki je postala del tega tekmovanja ter pristala na naslovnici svetovno ugledne ameriške revije Yoga Magazine, ki izhaja po vsem svetu. Ana je na jogijskih olimpijskih igrah že zasedla drugo mesto in bila evropska prvakinja leta 2017, optimistična pa je tudi glede letošnjega nastopa na svetovnem prvenstvu, ki bo potekalo v marcu.

osebni arhiv
Presrečna je, ker se ji pri jogi radi pridružijo tudi njeni trije otroci.

Ana Kersnik Žvab, ki že petnajst let profesionalno poučuje jogo v Sloveniji in tujini, je leta 2019 pristala med prvimi desetimi finalisti v svoji kategoriji, a je zaradi nosečnosti potovanje v Peking odpovedala. Letos je spet v vrhunski formi in se tekmovanja izredno veseli ter pravi, da ji to predstavlja velik osebni izziv in predvsem neprecenljivo izkušnjo, s katero pridobiva nova poznanstva, nova znanja in zagon za nadaljnje delo. Trenutno so tekmovanje zaradi poslabšanja razmer že trikrat prestavili, a naj bi potekalo v marcu 2022. Na tekmovanje se Ana še vedno intenzivno pripravlja in meni, da je pri vsem najtežje ohranjati motivacijo, saj ne ve, kdaj bo lahko sedla na letalo in zastopala Slovenijo na tako pomembnem tekmovanju. »Ne gre samo zame, temveč tudi za to, da dobro predstavim svojo državo. Želim pa tudi pokazati svojim otrokom, da je v življenju vse mogoče, če se potrudiš in slediš svojim ciljem,« pravi avtorica številnih knjižnih uspešnic za jogo, ki so že dostopne v tujih jezikih, ter tudi ustvarjalka spletnih tečajev, s pomočjo katerih vadi že na tisoče ljubiteljev joge. Kljub vrhunskim dosežkom pa ostaja skromna, saj meni, da je pomembno delati na sebi ves čas, se razvijati in nadgrajevati znanje, da lahko vadečim ponudi le najboljše.

Koliko ur na dan posvetite jogi in koliko let se že ukvarjate z njo?

Sama se z jogo ukvarjam že dosti dlje, profesionalno pa poučujem približno petnajst let. Na dan posvetim jogi vsaj dve do tri ure, ko so pred mano prvenstva ali pomembni dogodki, tudi več. Poleg same prakse joge veliko časa posvetim tudi branju in učenju, saj zmeraj znova nadgrajujem svoje znanje in se vedno znova izobražujem.

Kaj vam pomeni joga, si sploh predstavljate življenje brez nje?

Joga mi je na začetku predstavljala le vadbo, saj sem bila izredno mlada, ko sem jo spoznala. Nato mi je po hudi prometni nesreči predstavljala uteho in pot do sebe, zdaj pa mi predstavlja način življenja – da sledim sebi, da sem v stiku sama s seboj in si znam prisluhniti. Predstavlja mi najlepšo obliko prakse, pri kateri se resnično povežejo um, duh in telo.

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

Kako vam uspeva svojo ljubezen do joge usklajevati z družino oziroma tremi otroki? So tudi oni navdušeni nad jogo?

Zdi se mi, da če otroci vidijo svojega starša, ki nekaj počne z veseljem, tudi oni pridobijo neko ljubezen do tega, kar koli to že je. In tako je tudi pri nas. Najlepše mi je, ko si zjutraj pripravim blazino in začnem s pozdravom soncu, potem pa prinese najstarejši sin blazino, nato še mlajša dva in skupaj začnemo jutro aktivno. To mi je dalo tudi motivacijo, da smo skupaj v drugem valu ustvarili knjigo Magična joga za otroke, ki je bila predlagana za najboljšo knjigo leta 2021 na knjižnem sejmu v Ljubljani. Knjigo sem pripravljala že nekaj časa, saj me je veliko mamic in vzgojiteljic spraševalo po vajah za otroke. In tako smo jo v drugem valu dokončali skupaj in pri tem izredno uživali ter tako ustvarili nekaj, da lahko čisto vsi otroci v Sloveniji vadijo jogo. Pri projektu smo se povezali tudi z Anino zvezdico, tako da je znesek prodaje šel za nakup dobrin za vse družine in posameznike v stiski, ker gre za srčno knjižno delo in je v teh časih nujno potrebno, da si med seboj pomagamo. Poleg tega želim otroke že zgodaj naučiti to, da je treba vesolju nekaj dati nazaj, in ne le jemati. Tako da se resnično povezujemo tudi prek joge, ki jo obožujejo.

Kako bo potekalo svetovno prvenstvo v jogi?

Svetovno prvenstvo bo potekalo v marcu v New Yorku. Tekmovanje poteka tako, da nas razvrstijo po kategorijah glede na starost in spol, nato pridobimo številko, s katero ti določijo čas tvoje izvedbe. Prvenstvo traja tri dni. Prvi dan je namenjen srečanju in predvsem samemu dogodku, naslednji dan poteka prvenstvo v smislu tekmovanja, zadnji dan pa je namenjen razglasitvi in druženju. Na prvenstvu je na tisoče ljudi, saj je za takšen dogodek pomembno, da vse teče, kot mora. Ravno zato se je tekmovanje prestavilo, saj trenutno razmere še niso stabilne. Osebno mi je to trenutno najtežje, saj ni še točnega datuma in se lahko le pripravljam na finalni nastop ter ohranjam motivacijo.

Katera so vaša življenjska vodila?

V bistvu me žene predvsem zavedanje, da je življenje v tem telesu, v katerem živimo zdaj, minljivo. Ko mi je umrl oče, ki sem ga izgubila pri 24 letih, se mi je to zavedanje še povečalo. In sicer tudi če naša duša odide naprej, mi smo zdaj tukaj in zdaj moramo živeti to življenje polno in brez obžalovanj. Da se znamo prepustiti trenutku, da znamo uživati in se predajati radostim življenja. Ni vsak dan dober, je pa v vsakem dnevu nekaj lepega, kar nas dvigne in nam da zagon za naprej. Prav tako mi posebno vodilo predstavlja to, da ne sprejemam neuspehov kot neuspehe, temveč kot izzive, s katerimi rastem oziroma kot lekcije, ter si vedno postavim vprašanje, kaj se iz tega lahko naučim ter pri sebi izboljšam. Prisegam na nenehno delo na sebi in osebni rasti, saj le tako lahko grem naprej in se razvijam ter tudi postajam najboljša različica same sebe, kar velja tako za osebno življenje kot tudi za poslovne dosežke in uspehe. Vse pa izvira iz ljubezni, in če tako sprejemamo življenje, potem so vsa naša dejanja narejena iz čiste ljubezni, vodi pa nas neustavljiva in najmočnejša sila vesolja.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja