medvrstniško nasilje

VIDEO: Denis Avdić Show o tem, kako je, če otroka izločijo sošolci

N.N.
3. 2. 2022, 13.41
Posodobljeno: 3. 2. 2022, 13.47
Deli članek:

Voditelji na Radiu 1 Denis Avdić, Jana Morelj in Miha Deželak so se danes v jutranjem programu Denis Avdić Showu ukvarjali z vedno aktualno temo – odnosi med otroci v šolah.

Radio 1
"Najbolje, kar lahko starši naredimo je, da ga stisnemo v objem, naj mu bo hudo v varnem okolju."

»Dogaja se, da se nekateri otroci odločijo, da sošolca ali sošolko izključijo iz družbe, ali pa da ne bodo njihovi prijatelji. Gredo celo tako daleč, da tudi ostalim sošolcem ne dovolijo, da bi se družili z njim ali z njo,« je dejal Denis Avdić in v eter izpostavil zgodbo mamice Sonje, ki se sooča s tovrstnimi težavami zaradi hčerke, ki ima celebralno paralizo.

»Njena sošolka, ki je očitno dominantna v razredu, se je odločila, da ostali ne bodo njeni prijatelji. Tudi tisti, ki bi bili, si ne upajo, ker se ji nočejo zamerit. To dekle je samo, nihče ji ne pomaga, je ne povabi na rojstni dan. Pa še ta sošolka ki jo je, se je nato opravičila nasilnici, češ da jo je mama prisilila v to. Na kakšen način lahko ukrepamo starši?« je Avdić vprašal gosta, specialista klinične psihologije, dr. Aleksandra Zadela.

»Otroka je treba najprej sprejet v svoji stiski, brez rešitve. Prva napaka, ki jo naredimo je, da imamo takoj na razpolago deset rešitev. Otrok je v stiski še bolj, saj misli, da nič ne ve, starš pa ve vse. Najbolje, kar lahko starši naredimo je, da ga stisnemo v objem, naj mu bo hudo v varnem okolju. Ker če bomo mi takoj začeli reševati težave, otrok ne more narediti tega, kar mi od njega zahtevamo. Imam empatijo do otrok v stiski. Ampak če ti hočeš odrasti v zrelo, odgovorno, zdravo, samostojno osebo, moraš doživeti določeno število stisk v življenju. V določenem obdobju smo tudi mi imeli stiske in tudi zdaj jih imamo, kot odrasli. In kam se zatečemo? Nikamor, to je del življenja. Zagotoviti varno okolje, da ne pride do fizičnega in psihičnega nasilja, je ena stvar. Kako pa se otroci družijo med sabo, se obiskujejo, kam grejo na rojstni dan, to je organska stvar, ki raste med otroci,« je dejal dr. Zadel.

Poleg njega so za mnenje povprašali tudi nekdanjega ravnatelja OŠ Prule Dušana Merca in ravnateljico OŠ Danile Kumar, Mojco Mihelič.

V videu si poglejte zelo zanimiv pogovor z dr. Zadelom, ki bo marsikateremu staršu odprl oči.