Mnogim Brazilcem ni žal nobenega truda pri tem, da bi se dokopali Pfizerjevega cepiva proti koronavirusu, za katerega menijo, da je najbolj uspešno. Na družabnih omrežjih je tako vzklila množica skupin, v katerih si ljudje delijo informacije o tem, katero cepivo je "v ponudbi" tekočega dne in v katerih cepilnih centrih ter kako dolge so vrste. Informacije se osvežujejo sproti, v realnem času. In ko se izve, da je nekam prišla nova pošiljka "Pfizerja", člani ponorijo.
Cepilni sladokusci se izogibajo cepivu AstraZenece in kitajskega Sinovaca, ki pa sta v brazilskem programu cepljenja najpogosteje "na meniju", saj imata ti dve podjetji svoje obrate za proizvodnjo cepiva v Braziliji.
"Zakaj bi vzela CoronaVac (kitajsko cepivo), če pa lahko dobim Pfizerja," pravi Maria da Silva, ena od "lovcev". V skupini na družabnem omrežju, katere članica je, se zavzemajo za to, da bi vsi imeli pravico do svobodne izbire cepiva.
Medtem brazilski zdravstveni delavci pozivajo javnost, naj se cepi z dostopnimi cepivi, ker bo to pospešilo upadnje števila okuženih v državi.
"Če ste cepilni gurman, to pomeni, da še vedno niste dojeli, za kaj gre," pravi infektologinja Luana Araujo. Predvsem bi morali biti pozorni na število okuženih, "se postaviti v vrsto in se cepiti s ponujenim cepivom," pravi.
V Braziliji je cepljena približno četrtina prebivalstva. Doslej pa je za Covidom-19 tam umrlo okoli 600.000 ljudi, kar je to južnoameriško državo postavilo na drugo mesto na svetu, takoj za ZDA.
Oblasti se tako bojijo, da se bo hitrost cepljenja še zmanjšala, če bodo ljudje sprejemali samo cepivo enega proizvajalca.
Tisti "gurmani", ki se jim uspe dokopati do Pfizerja, pa ne skoparijo s hvaležnostjo. "Hvala vsem za pomoč. Zaščita, zdravje in mir vsem," je napisal eden od sveže cepljenih pripadnikov "gurmanske skupine".