Čeprav je poslanstvo medijev in novinarjev, da nas obveščajo o dogajanjih v naši bližnji in daljni okolici, pa mnoge vesti, ki jih dnevno prebiramo, slišimo ali vidimo, lahko izzovejo stanje napetosti oz. anksioznost, ki jo mnogi težko prenašajo.
Psihologi so pojav že poimenovali "Headline stress disorder" oziroma stres izzvan z naslovi. Ena izmed značilnosti tega stresa so občutki skrbi in nemoči v zvezi s problemi, ki se dogajajo. V času pandemije ali večjih katastrof so ti občutki še pogostejši in močnejši.
Ob raziskovanju pojava psihologi ugotavljali, da največji stres povzročajo vesti iz politike, zdravstva in tiste o klimatskih spremembah. Stresu pa so bolj podvržene ženske kot moški, kaže ena od raziskav iz leta 2012.
Kako naj torej ostanemo mirni, ko nas mediji vsakodnevno bombardirajo s slabimi vestmi?
Vzemite si odmor od slabih vesti
Če čutite, da ste preveč izpostavljeni negativnim vestem, si vsaj za kratek čas vzamite odmor in jih ne spremljajte. Sprehod v naravi, delo na vrtu, branje ali pa pogovori z bližnjimi (seveda ne o temah, ki jih prinašajo vesti), vam bodo pozornost usmerili drugam.
Za kakšen dan ali vsaj del dneva, če morete, izključite radio, televizijo in internet.
Osredotočite na stvari, ki jih lahko rešite
Negativne vesti, kot so tiste o epidemiji, nasilju ali naravnih katastrofah lahko v nas vzbudijo občutke nemoči in poraženosti. Vendar pa lahko vsak od nas naredi nekaj, zaradi česar je svet lahko lepši in boljši. Razmišljajte o tem, kako bi lahko naredili kaj pozitivnega zase, družino ali širšo skupnost in se osredotočite nanje.
Berite samo pozitivne vesti
Čeprav imamo dostikrat občutek, da nas obkrožajo samo negativne vesri, pa je v novičarskem svetu tudi veliko vesti o pozitivnih dogodkih, ki nas lahko razveselijo in motivirajo. Poskusite jih najti, osredotočite se nanje in manj razmišljajte o problemih, na katere ne morete vplivati.
Tudi naša spletna stran jih ima :)