Skupina 10 raziskovalcev, ki deluje na dveh univerzah - University Medical Center iz Rotterdama in Utrecht University je našla monoklonsko protitelo nevarnemu virusu Covid-19. Raziskava je pripravljena in naj bi čakala še na oceno revije Nature.
Monoklonsko protitelo 47D11 bi lahko bilo prvo orožje na svetu, ki bi lahko pomagalo pri diagnosticiranju in celo terapiji pri okužbah z virusom Covid-19. Študija je bila objavljena na spletni strani 'BioRxiv'.
Pogovarjali smo se s slovenskim znanstvenikom, ki je tako komentiral objavljeni članek.
" ... Iz mišjih serumov so pridobili monoklonsko protitelo, ki se veže na virusno bodico, s katero se virus priključi na celico. To protitelo so potem umetno izrazili z rekombinanto tehnologijo, kar pomeni, da so naredili gensko spremenjen organizem, ki proizvaja to protitelo in kasneje ugotovili, da to protitelo onemogoča okužbo celičnih linij ..."
Upanje torej obstaja?
" ... To bilo lahko zdravilo, vendar – prvič – morajo oceniti tudi drugi znanstveniki (peer review), drugič – najprej morajo dokazati, da deluje na živali in kasneje morajo s kliničnimi testi testirati tudi na ljudeh. Tretjič – pri tem bi zelo pomagalo, če bi se prenehalo prepovedovanje gensko spremenjenih organizmov ..."
„Trenutno smo v fazi komuniciranja z raznimi farmacevtskimi podjetji … Vse skupaj pa mora biti testirano in to bo lahko trajalo kar precej časa,“ je pojasnil Frank Grosveld, član skupine raziskovalcev.
Povezava na strokovni članek - www.biorxiv.org