Estrada

Oaza neokrnjene narave na Vzhodnem Tirolskem Raj za ljubitelje sonca, zelenja in snega

A.C.
21. 1. 2020, 14.00
Deli članek:

Pravi čudež je, koliko Avstrijci zaslužijo s turizmom, in to brez morja. V goste nas je povabila avstrijska turistična družina Schulth, ki ima v lasti kar nekaj turističnih objektov, žičnic, luksuznih koč na višini 2400 metrov nad morjem. Obiskovalce sprejmejo toplo in prijazno. V njihovem hotelu, opremljenem kot luksuzna gorska koča prijateljev tik pod žičnico v mestu Sillian, pa se takoj počutiš prijetno domače. V teh dneh okolico prekriva debela plast snega, vendar da uživaš v tej idili, ni treba, da si smučar.

.
.

Za tiste, ki radi v vseh letnih časih uživajo v naravi, je Vzhodna Tirolska kot ustvarjena. Dežela ob reki Dravi, ki meji na Italijo in Nemčijo, je prava izbira gorskega sveta za vse tiste, ki uživajo v različnih aktivnostih v naravi in pa seveda v vrhunski kulinariki, večinoma iz lokalnih ekoloških sestavin. Avstrija je po meri vsakega turista - na svoj račun pridejo tako tisti, ki niti minuto ne zdržijo pri miru in morajo ves čas nekaj početi, bodisi smučati, deskati, se voziti po ledenem toboganu pozimi ali kolesariti, planinariti, se sprehajati v vseh letnih časih.

Narava je tu še posebej čudovita, saj po prekrasnem gorskem svetu vijuga Drava, 749 km dolga reka, ki je za Donavo in reko Inn tretja najpomembnejša reka v Avstriji. Pet izvirov Drave pride na dan na Južnem Tirolskem v bližini gorskega sedla Toblacher Sattel, skupaj pa se zlijejo v Toblacher Feldu. Dravi in njenemu obrežju, ob katerem so speljali kolesarske poti, ki so povezane tudi z železniško linijo, na katero lahko kadarkoli vstopite in izstopite, so znali dati vsebino. Reka je eden od magnetov, ki v te kraje skozi vse leto privablja rekreacije in zabave željne turiste. Ob njenem obrežju poteka kolesarska pot treh meja. Raznolikost vzdolž rečnega nabrežja je mogoče odkrivati na 366 km dolgi Dravski kolesarski poti od italijanskega Toblacher Felda pa vse do slovenskega Maribora. Vzdolž poti se vrstijo naravne lepote kot soteska Galitzenklamm, Goldeck, Osojščica, Beljaške Alpe, Wildsteinerjev slap ter znamenitosti kot staro mestno jedro Lienza, dvorec Landskron in grad Porcia.

Kraji ob poti so urejeni do podrobnosti, nič ni prepuščeno naključju. Po tleh ni papirčkov, po stenah pa ne grafitov. S pregovorno avstrijsko natančnostjo so obdelana polja, na zelenih pašnikih se pasejo krave, ljubko izdelane hiše, bogato obrasle z rožami, vabijo turiste. V bližini mesta Lienz je sončna domača gora Sillian, ki se odlikuje po zagotovljenem snegu, poleg tega pa ob morebitnem pomanjkanju snega na pomoč priskoči še največji zasneževalni sistem na Vzhodnem Tirolskem vse do doline. Čakalnih vrst pri vlečnicah in žičnicah, ki obratujejo skozi vse leto, tu ne poznajo, saj so zmogljivosti dvakrat tolikšne, kot je število sob za goste v Sillianu. 55 kilometrov smučarskih prog, ki se razprostirajo od 1100 do 2400 metrov nadmorske višine, je zelo raznolikih, tako da lahko tako začetniki kot tudi bolj izkušeni smučarji in deskarji uživajo na belih strminah. Seveda je poskrbljeno tudi za turne smučarje, v otroškem klubu pa za otroke.

V zavetju voda

Voda je na vsakem koraku. Lahko jo pijete iz reke, planinskih brzic ali hladnih in kristalno čistih jezer. Veličasten gorski svet, čista jezera, zeleni planinski travniki in nedotaknjena narava so značilni za deželo gora. Tirolska pa se tudi sama rada imenuje dežela športa. Ker so čudovite pohodniške poti poleg najsodobnejših žičnic pravi ponos Tirolcev, so celo uvedli znak kakovosti za pohodniške poti, da bi s tem določili najvišjo mero varnosti pri izletih po gorah. Goste pričaka obsežen program pohodov po planšarijah, kočah in višinskih pohodov, ki pa so urejeni tako, da je med njimi dovolj postaj za malice. Ozelenele terase planšarij nad z gozdom poraslimi robovi dolin, ljubke livade in divje gorske pokrajine s podori so pravi raj za gorske izletnike. ­­

Zaradi neokrnjenega in edinstvenega gorskega sveta je Vzhodna Tirolska idealno okolje za užitkarske pohodnike in tudi za osvajalce vrhov. Ena najzanimivejših poti je »Glocknerrunde«, ki vodi v sedmih dneh okrog Großglocknerja, kar je izziv za vsakega ljubitelja gora. Obstaja še kopica drugih izletov, vzponov in kulinaričnih potepanj, turisti ne uživajo le v naravi, ampak tudi v tirolskih specialitetah, za katere sestavine pridelajo na svojih kmetijah. Seveda pa Tirolci niso zaspali na svojih naravnih lepotah. Nenehno razvijajo novosti in ponudbo. Vse pa počnejo z nasmehom, zato ni čudno, da je v teh krajih povprečna življenjska doba 87 let. 

Objavljeno v reviji Liza/Maja št. 1, 3.1.2020

***null***