Najstarejša šteje več kot 2500 let
Zgodovina preprog sega daleč nazaj. Prvi izdelovalci preprog so bili najverjetneje že iz časov starih civilizacij Egipčanov in Asircev, eno najstarejših preprog na svetu pa so odkrili v sibirski grobnici na območju Altaja, njeno starost ocenjujejo na 2500 let. To preprogo si danes lahko ogledate v muzeju v Sankt Peterburgu.
Iz naravnih ali umetnih vlaken?
Sprva so bile preproge narejene iz naravnih materialov, kot so volna, konjska žima in kozja dlaka, danes pa so večinoma tkane oziroma vozlane iz umetnih vlaken. Prednosti in slabosti imata obe vrsti materialov, pri naravnih vlaknih je to zanesljivo prijeten otip, prožnost, udobnost, absorpcija hrupa in udarcev, pomanjkljivost pa predvsem ta, da na soncu pobledijo in da jih radi napadajo molji.
Pri preprogah iz umetnih vlaken (poliamid, poliester, polipropilen) lahko ravno tako pričakujete mehkobo, prožnost, številne barvne možnosti in trpežnost, od slabosti pa velja omeniti le njihovo slabo vpojnost in termoplastičnost, zaradi katere lahko vroči predmeti (cigaretni ogorki) puščajo na taki preprogi sladi.
Preproga v jedilnici - da ali ne?
Preproge so primerne za vse prostore doma, najpogosteje pa jih polagamo v dnevnih sobah, spalnicah in otroških sobah. Nekateri se odločijo celo za preprogo v jedilnici, vendar je pri tem treba vzeti v ozir nekaj pomislekov. Kritiki poudarjajo, da je pri preprogi težje premikati stole in da ti sčasoma preprogo tudi poškodujejo. Potem pa je tu še higienski vidik, saj na preprogo padajo z mize delci hrane, lahko se polije pijača, zato jo je treba neprestano sesati ali drugače čistiti (še posebno če so pri hiši majhni otroci).
Vendar se za vsakega kritika najde ravno toliko zagovornikov in ljubiteljev jedilniških preprog. Slednji pravijo, da ta talna obloga prinese v jedilnico veliko topline in teksture, še posebno lepo se poda v jedilnice, ki so del odprtega tlorisa. Ne nazadnje pa seveda varuje lesena tla pred praskami in poškodbami.
Kakorkoli se boste odločili, bo torej pravilno. Če bodo prevladali argumenti za, naj bo preproga v jedilnici temnejša, z vzorci, ki bodo prekrili morebitne madeže. Poskrbite, da bo dovolj trpežna in se na njej ne bodo takoj poznale poškodbe od premikanja stolov. In še nekaj imejte v mislih: večja ko je preproga, boljša je. Izberite tako, da bodo miza in stoli v celoti stali na njej.
Narisana preproga za astmatike ali alergike
Kaj pa alergiki na prah in pršice? Imajo tudi oni lahko doma preprogo? Seveda, na voljo so tudi preproge, v katere se ne zajeda prah in ki preprečujejo, da bi se vanje naselili kakršnikoli mikroorganizmi, vključno s pršicami. Še ena od možnosti pa je, da si omislite namesto tekstilne kar narisano preprogo. Ja, tudi takšna obstaja, pravilno ji rečemo šablonska preproga, saj je na tla narisana s šablono. Njena prednost je ta, da ne zahteva kakšnega posebnega in dodatnega vzdrževanja, negujete jo enako kot talno oblogo. Ker je najverjetneje narisana na betonska ali lesena tla, torej zadostujejo že metla, sesalnik ali mokra krpa. Zelo popularne so na primer maroške šablonske preproge, ki se podajo v klasične, etno ambiente, medtem ko za modernejše prostore izberite raje geometrijske, minimalistične linije.
Še ena od možnosti pa je, da preprogo s tal prenesete na steno, kjer bo poskrbela za dodatno prostorsko globino, zvočno izolacijo, kontraste in vizualne dražljaje.
Takšne stenske preproge lahko nadomeščajo posterje, slike in izveske ter jih obesite s pomočjo okvirja, ki ga pritrdite na zadnjo stran preproge, ali pa jo izobesite kot zaveso.
Držite se nasveta, da za na stene manjših sob niso primerne težke in bogate preproge, saj prostor preveč obtežijo in celo zadušijo. Veliko bolje se obnesejo v velikih sobah, v katerih omilijo veličino prostora, ga naredijo intimnejšega in vizualno prijetnejšega. Na steni zavladajo kotumetniški predmet ter v trenutku postanejo središče pozornosti in občudovanja.
Objavljeno v reviji Liza/Maja št. 1, 3.1.2020