Pripadnica Islamske države?

Na Norveškem razpadla vlada. Jabolko spora je vrnitev domnevne džihadistke

J.P./STA
20. 1. 2020, 17.12
Posodobljeno: 20. 1. 2020, 17.15
Deli članek:

Na Norveškem je danes zaradi spora glede vrnitve soproge borca skrajne skupine Islamska država (IS) razpadla vlada.

Profimedia
Erna Solberg

Desna Napredna stranka je zaradi repatriacije domnevne podpornice IS izstopila iz koalicije. Premierka Erna Solberg je napovedala, da namerava ostati na položaju in voditi manjšinsko vlado.

"Lahko sprejmemo otroke, ne moremo pa popuščati pri ljudeh, ki so sodelovali v teroristični organizaciji," je povedala vodja Napredne stranke Siv Jensen po pogovorih z vodstvom svoje stranke in Solbergovo.

Dva otroka

Soproga borca IS se je skupaj s svojima dvema otrokoma vrnila v petek. Vlada je njihovo repatriacijo iz sirskega taborišča Al Hol odobrila oktobra na podlagi informacije, da je petletni deček hudo bolan. Napredna stranka je podpirala vrnitev otrok, nasprotovala pa je vrnitvi 29-letnice.

Ženska, rojena v Pakistanu, je obtožena članstva v IS in teroristični skupini Fronta al Nusra. Zanjo so danes odredili štiritedenski pripor. Deček in triletna deklica, katerih očeta sta dva različna džihadista, sta v bolnišnici.

Premierka je povedala, da so preučevali tudi druge možnosti, a ni bilo možno repatriirati zgolj dveh otrok.

Jensenova je poudarila še, da so v koaliciji naredili preveč kompromisov. "Premalo politik Napredne stranke smo spravili skozi," je izpostavila zdaj že nekdanja finančna ministrica.

Premierka se je Napredni stranki zahvalila za sodelovanje in jo pozvala k nadaljnjemu sodelovanju v parlamentu. Sporočila je, da ostaja na čelu vlade, ki bo odslej znova manjšinska. V 169-članskem parlamentu imajo vladajoči konservativci skupaj z liberalci in krščanskimi demokrati 61 poslancev. Napredna stranka pa jih ima 27.

Kdaj bo Solbergova imenovala naslednike sedmih članov kabineta iz stranke Jensenove, ni sporočila.

Konservativci in Napredna stranka so manjšinsko vlado oblikovali po volitvah v letih 2013 in 2017. Liberalci in krščanski demokrati so vlado sprva podpirali v parlamentu, leta 2018 in lani pa so se tudi formalno pridružili koaliciji. Vlada je tako postala večinska.