19 parov na osebo
Raziskava iz leta 2011 kaže, da ima povprečna ženska 19 parov čevljev. Če temu prištejete še otroško in partnerjevo obutev, nanese to kar lepo količino čevljev, ki jih je treba nekam pospraviti. V večjih stanovanjih in hišah si seveda lahko privoščite večje omare, a kam z vso obutvijo, ko prostora ni na voljo? S pametno organizacijo in shranjevalnimi rešitvami se da vse urediti!
Nasveti za nakup
Omare za čevlje zagotavljajo red, hkrati pa varujejo čevlje pred prahom in tako podaljšujejo njihovo življenjsko dobo. Zato je skoraj nujno, da imate doma vsaj eno takšno omaro, ki naj bo kakovostna, dovolj prostorna in hkrati usklajena s stilom vaše notranje opreme. Pri nakupu pa pazite še na naslednje:
· Omara oziroma regal za čevlje mora omogočati zadostno mero prezračevanja. Pogosto vanje pospravljate še vlažne čevlje, in če v omari zrak ne kroži pravilno, začnejo čevlji zaudarjati ali celo plesneti.
· Poleg tega naj bo omara dovolj velika, da bodo čevlji v njej lepo pospravljeni in jih ne bo treba stiskati, mečkati in zlagati drugega na drugega, zaradi česar se lahko deformirajo. Najboljša je omara z več policami.
· Če imate ozek hodnik oziroma se srečujete s pomanjkanjem prostora v garderobi, je omara lahko tudi ožja, police v njej pa nagnjene pod kotom. Čevlje vanjo zlagate navpično in tako privarčujete nekaj dragocenih centimetrov prostora.
· Priljubljeni so tudi regali s kavlji, na katere čevlje obesite za vezalke, ozke izvlečne omare, ki izkoriščajo prostor pod stopnicami, ali pa omare s predali. Slednje so lahko nižje, kombinirane s klopjo, pod katero so predali za čevlje.
Moderne rešitve
Tistim, ki se jim običajne omare za čevlje zdijo dolgočasne ali preveč konservativne, so na voljo tudi bolj moderne in odštekane različice. Denimo vertikalni poličniki, ki spominjajo na tiste v trgovinah, ogledala, za katerimi se skrivajo ožje shranjevalne površine za čevlje, znajdete se lahko celo z lestvijo ali mrežo, ki jo prislonite ob steno. Kovinsko mrežo je za shranjevanje čevljev neka gospa izumila čisto po naključju. Ko je za enega od svojih projektov kupila jekleno mrežo, jo je ob prihodu domov prislonila ob steno. V naslednjih dneh je opazila, da jo uporablja za odlaganje čevljev s petami. In mreža je ostala na hodniku. Geometrični minimalistični dizajn mreže je šik, pa tudi cena takšnega kosa »pohištva« je sprejemljiva - na Amazonu manj kot 20 evrov.
Prednost in slabost odprtih polic
So boljši zaprti ali odprti regali? Prednost odprtih polic je vsekakor ta, da je obutev stalno na zraku, se je pa treba zavedati, da kadar so čevlji vsem na očeh, je lahko to videti tudi neurejeno in nepospravljeno. Morda je za obutev, ki je trenutno ne uporabljate, vseeno bolje, da jo zložite v škatle in pospravite pod posteljo ali na kakšen drug suh prostor, v omari pa tako dobite dovolj prostora za sezonska obuvala.
Ohranjanje higiene
Za konec pa še nasvet, kako v omari za čevlje vzdrževati higieno. Vsekakor je priporočljivo, da jo večkrat prezračite, s čimer preprečite slabe vonjave. Svežino pomagajo ohranjati tudi koščki mila, sivke in cedre v muslinastih vrečicah.