Rim je v preteklosti v mnogočem opredelil smer in razvoj zahodne civilizacije, tako da velja za eno od najpomembnejših mest na svetu, če ne že za glavno, ter je seveda na seznamu Unescove svetovne dediščine. Prebivalce Rima pogosto imenujejo sinovi (in hčerke) volkulje, saj je po legendi volkulja rešila gotove smrti brata Romula in Rema, ki sta ustanovila večno mesto.
Kapitolski trg: Marmorno stopnišče, ki vodi do trga, tri palače - Muzejsko (Palazzo Nuovo), Konservatorsko (Palazzo di Conservatori) in Senatsko - ter trg je med letoma 1536 in 1546 zasnoval znameniti Michelangelo. Po njegovi smrti leta 1564 sta delo dokončala Giovanni della Porta in Rainaldi. Na trgu v središču 12-krake zvezde se bohoti antični bronasti kip cesarja Marka Avrelija.
Kolosej: Je eden od najveličastnejših spomenikov človeštva. Zgradili so ga leta 80 našega štetja, sprejel je okoli 60 tisoč obiskovalcev, za prireditve pa so ga uporabljali približno 500 let. Na njem so poleg tradicionalnih gladiatorskih bojev potekale še številne druge predstave: lažne morske bitke, lovi na živali, usmrtitve, poustvaritve znamenitih bitk in drame na osnovi klasične mitologije.
Angelski grad: Zgradil ga je rimski cesar Hadrijan (med letoma 135 in 139) za grobnico zase in svojo družino. Pozneje se je uporabljal kot zapor in trdnjava, ki so jo uporabljali papeži ob napadu na Rim, danes pa je v njem muzej. Angelski grad je med drugim kraj dogajanja znamenite opere Giacoma Puccinija La Tosca, napisane leta 1899.
V Rim prihajajo turisti z vsega sveta, ki se ne morejo načuditi vsemu, kar večno mesto ponuja.
Piramida Gaja Cestija: Narejena je bila okoli leta 15 pr. n. š. iz belega carrarskega marmorja. Visoka je dobrih 36 metrov, bila pa je zadnje počivališče Gaja Cestija, rimskega politika, ki je organiziral verska slavja in bankete. Piramida je posledica rimskega osvajanja Egipta leta 31 p. n. š., ki je v tedanjem Rimu sprožila modo vsega egipčanskega.
Circus Maximus (Veliki cirkus): Je med Aventinskim in Palatinskim gričem ter je največji stadion za dirke z vozovi v starem Rimu. Kar 621 metrov dolg in 118 metrov širok stadion je lahko sprejel okoli 150 tisoč obiskovalcev. Danes je prostor javni park, po katerem se lahko sprehajate ali tečete.
Španske stopnice: Stopnišče na rimskem Španskem trgu je naročil francoski diplomat Étienne Gueffier leta 1723, ker je hotel, da se trg poveže s cerkvijo Trinità dei Monti na vrhu hriba, ki je bila last Francozov. Francesco de Sanctis in Alessandro Specchi pa sta bila arhitekta, ki sta naredila danes eno od najbolj znanih in obiskovanih stopnišč (138 stopnic) na svetu. Po novem je prepovedano posedanje na stopnicah, saj zaradi množice sedečih turistov niso več služile svojemu namenu.
Fontana Di Trevi: Ena od najlepših in najbolj prepoznavnih fontan na svetu je zaključek akvadukta Aqua Virgine. Pred Fontano di Trevi so bile na tem mestu že druge manjše fontane. Narisal jo je arhitekt Nicola Salvi in jo začel graditi leta 1732. Po njegovi smrti leta 1751 je njegovo delo nadaljeval Giuseppe Pannini, ki je mojstrovino dokončal leta 1763.
V Rimu ima vsak trg kip ali fontano, največkrat pa kar oboje.
Panteon: Je nekdanji rimski tempelj, zdaj cerkev. Tempelj je začel graditi Mark Agripa, dokončal pa ga je cesar Hadrijan okoli leta 126. Leta 609 je bizantinski cesar Focas dal stavbo papežu Bonifaciju IV., ki jo je spremenil v krščansko cerkev.
Trg (Piazza) Navona: Na tem mestu je nekoč stal hipodrom, imenovan Domicijanov stadion. V baroku je prostor postal sejmišče in trg. Danes velja Piazza Navona za enega od najlepših trgov na svetu, kjer je vsaka stavba, kip ali fontana arhitekturna mojstrovina. Vseeno na trgu dominirajo tri fontane - Neptunova, Mavrska in Vodnjak štirih rek - ter dve baročni cerkvi.
Vatikan ali vatikansko mestno državico, ki je velika samo 0,44 km2,, vsak dan obišče okoli 20 tisoč turistov.
Spomenik Viktorja Emanuela II. so zgradili leta 1911 po načrtih arhitekta Sacconija. Posvečen je bil 50. obletnici združitve Italije in v spomin prvemu kralju združene Italije, Viktorju Emanuelu II.
Piazza del Popolo: Narodni trg v obliki elipse ima obelisk, dve fontani ter tri cerkve, od tega sta dve simetrični.
Objavljeno v reviji Liza/Maja št. 40, 27.9.2019