Estrada

Miti o psih - držijo ali ne?

Marjana Vovk
12. 10. 2019, 14.00
Posodobljeno: 3. 11. 2024, 19.15
Deli članek:

Glede naših najzvestejših prijateljev krožijo številne zgodbice oziroma že kar miti. Zagotovo se tudi vi sprašujete, katere od njih držijo in katere ne. Pa poglejmo nekatere najbolj vztrajne.

Dreamstime
pes

Topel in suh smrček pomeni, da je pes bolan.
Delno drži. 
Samo z opazovanjem pasjega nosa bomo težko diagnosticirali zdravstveno stanje psa. Smrček je lahko suh tudi zaradi drugih, povsem običajnih razlogov, na primer zaradi suhega zraka ali ker se je pes pravkar prebudil. Je pa res, da dolgotrajna suhost ali celo lupljenje smrčka lahko nakazuje tudi na zdravstvene težave in je priporočljiv obisk veterinarja.

Psi svet vidijo črno-belo.
Ne drži.
Psi vidijo v barvah, vendar malce drugače, kot vidimo mi. Njihovo oko je takšno, da bolje vidijo barve iz modrega spektra, torej modre, zeleno rumene, rumene in sive odtenke. Nekako velja, da imajo podoben vid kot ljudje, ki so barvno slepi in torej ne vidijo zelene in rdeče barve.


Eno pasje leto je sedem človeških.
Ne drži.
To je le poenostavljen način predstavitve pasjega staranja, verjetno izhaja iz primerjave povprečne človeške in pasje življenjske dobe. Psi se res starajo hitreje kot ljudje, vendar je v mladih letih njihovo staranje hitrejše kot v kasnejših, staranje pa je različno hitro tudi glede na velikost in pasmo, saj je že povprečna pasja starost različna glede na pasme: majhni psi živijo tja do 15 ali celo 20 let, večje pasme pa nekje od 7 do 10 let.

Pixabay
pes dalmatinec

Če pes maha z repom, je vesel.
Delno drži.
Psi mahajo z repom zaradi različnih razlogov, ne le ko so veseli in navdušeni. Govorica pasjega telesa je zelo zapletena, mahanje z repom je le eden od načinov pasjega komuniciranja. Švigajoč repek je lahko tudi znamenje prestrašenosti, nelagodja.

Pes ne sme jesti čokolade.
Drži.
Čokolada je psom škodljiva zaradi dveh sestavin, ki ju najdemo v kakavu - teobromin in kofein, ki sta za psa strupeni. Teh snovi je toliko več, kolikor več kakava je v čokoladi, torej je temna čokolada bolj škodljiva kot mlečna ali bela. Pes lahko zaradi čokolade dobi prebavne motnje, pospešen srčni utrip ali celo srčno aritmijo, postane nemiren, bruha itd., v skrajnem primeru lahko pride celo do smrti. Resnost težav je seveda odvisna tudi od količine zaužite čokolade in velikosti psa. 

Starega psa se ne da naučiti novih trikov.
Ne drži.
Seveda lahko, a malce težje, saj starejši psi morda slabše vidijo in slišijo, imajo manj energije in pozornosti, morda se tudi težje gibajo. Zato boste potrebovali več potrpljenja in seveda izberite manj aktivne trike.

Mačke in psi so smrtni sovražniki.
Ne drži.
Res imajo psi in mačke zelo različne narave, a če jih bomo pravilno predstavili in so oboji dobro socializirani, ne bi smelo biti težav in vaša kosmatinca se bosta čisto dobro razumela. Če se kdaj vseeno zravsata, pa je to tudi čisto normalno - tako kot se kdaj skregamo tudi ljudje.

Psi si z lizanjem celijo rane.
Ne drži.
Pasja slina ni sterilna, kot smo dolgo mislili. V pasjem gobcu so številne bakterije, z lizanjem bodo torej rano prej okužili in še podaljšali njeno celjenje kot pozdravili. Je pa res, da si psi rane z lizanjem umijejo, torej iz njih odstranijo umazanijo - a vse drugo je odvisno od imunskega sistema.

Pixabay
pes in mačka

Nekatere pasme psov so bolj agresivne.
Ne drži
Vsaka pasma ima svoje značilnosti, nekatere imajo več takšnih, ki lahko (hitreje) vodijo v agresivnost, a v resnici agresivnost ni odvisna od pasme, temveč od človeka (lastnika) oziroma njegove vzgoje (ali pomanjkanja le-te). Ne drži niti mit, da naj bi psi postali bolj agresivni, če jedo surovo hrano. Odgovor je enak zgornjemu.

Pes se lahko naleze človeškega prehlada (in obratno).
Ne drži.
Psi ne zbolijo zaradi prehlada ali gripe, ampak zaradi drugih virusov. Zato se od človeka ne morejo okužiti, prav tako se človek ne bo nalezel pasjega prehlada. Lahko pa se (redko) prenašajo nekatere bolezni, ki povzročajo zastrupitev hrane, kot je na primer salmonela. 

Pes ne sme jesti krompirja.
Ne drži.
Kuhan krompir je za psa popolnoma primerna, ne pa tudi polnovredna hrana. Je nasiten in brez glutena (nadomestek za žita za občutljive ali alergične pse), ima pa nizko vsebnost hranilnih snovi in veliko škroba. Je dobra občasna hrana, nikakor pa ni primeren za uživanje surov (tako kot tudi ni za ljudi).

 Objavljeno v reviji Liza/Maja št. 39, 20.9.2019