Bazilika
Verjetno vsi poznamo vsestransko baziliko, s katero lahko obogatimo okus najrazličnejših jedi. In če je aroma bazilike za nas priljubljeno slastna, se ji komarji na veliko izogibajo. Njenega vonja ne marajo, poleg tega pa je bazilika strupena za komarjeve ličinke. Tako lahko, če baziliko posadimo v bližino stoječih voda, kjer komarji navadno gnezdijo, to težavo povsem zatremo. Zaradi bazilike ne bodo več v bližino odlagali svojih jajčec, saj instinktivno vedo, da je tako okolje škodljivo za njihov zarod.
Limonska trava
Limonska trava je trajnica, iz katere kemična industrija pridobiva citronsko olje, ki je ključna sestavina naravnih repelentov proti komarjem. Zaradi učinkovin, iz katerih pridobivajo citronsko olje, rastlina nadvse lepo diši in na vrt vnaša prijetno aromo. Limonska trava lahko zraste tudi do dva metra visoko, ker ne prenese nizkih temperatur, pa jo moramo prezimiti v notranjih prostorih. Poleg tega, da se njenemu vonju komarji na veliko izogibajo, ima rastlina veliko pozitivnih učinkov na naše zdravje, zelo priljubljena pa je tudi kot ena izmed značilnih sestavin tajske kuhinje.
Sivka
Večina ljubiteljev vrtnarjenja obožuje sivko zaradi njenih značilnih socvetij in prijetnega vonja, ki ima dokazano pomirjajoč učinek. A čeprav smo ljudje »zaljubljeni« v sivkin vonj, ta odbija večino insektov. Skoraj vsi dobro vemo, da so že naše babice posušeno sivko uporabljale za odganjanje moljev, a ti niso edina nadloga, ki sivkinega vonja ne prenese. Če na vrt posadimo nekaj grmičkov sivke, bomo zelo učinkovito pregnali tudi komarje in nekatere druge insekte. Pomaga celo proti naseljevanju uši na sosednje rastline. Edina pomanjkljivost sivke je, da jo poleg ljudi obožujejo tudi čebele, tako da moramo dobro premisliti, kje ji bomo namenili mesto, da nam sivih las ne bodo povzročale pridne nabiralke medu.
Mačja meta
Mačja meta je zelišče, ki je ime dobilo zato, ker odrasle mačke nezadržno privlači, da se povaljajo po njej, jo grizejo in ližejo. Strokovnjaki menijo, da je to zato, ker vsebuje podoben vonj kot mačji feromon, lastniki mačk pa iz izkušenj vedo, da na njihove kosmatince pogosto deluje tudi kot opijat. Mačke v stiku z rastlino začnejo presti, se prav vidno sprostijo in nekatere postanejo celo evforične. Razlog za to je učinkovina nepetalakton, ki jo rastlina »shranjuje« v posebnih mešičkih na listih, steblih in v svojih semenih. In če nepetalakton nezadržno privlači mačke, po drugi strani močno draži komarje. Njegov učinek je tako močan, da učinkovino vsebuje tudi večina kemičnih repelentov proti komarjem.
Ognjič
Ognjič je enoletna okrasna rastlina, ki zraste do 60 cm visoko in se bohoti z lepimi živobarvnimi cvetovi vse od začetka poletja do sredine jeseni. Poleg tega, da gre za lepo okrasno rastlino, ima tudi mnogo zdravilnih učinkov. Najbolj znana je njegova zdravilna moč pri vnetjih, pomaga pa tudi pri ranah, bolečinah v želodcu in težavah s trebušno slinavko. Učinkovine, ki mu dajejo te zdravilne sposobnosti, se izražajo tudi v vonju, ki je človeku prijeten, komarji pa se mu na daleč izogibajo.
Polaj oz. plazeča meta
Polaj je vrsta mete, ki jo prepoznamo po temnozelenih listih in drobnih vijoličastih cvetovih. Njeno učinkovito delovanje proti mrčesu so poznali že v srednjem veku, ko so z njenim vonjem odišavljali perilo in se tako obvarovali pred bolhami in preostalo nadlogo. Dokazano deluje tudi proti komarjem, ker je prava čudežna bilka za težave z želodcem in napenjanje, pa preprosto ne sme manjkati na domačem vrtu. A pozor, rastlina vsebuje snov pulegon, ki lahko pri nosečnici sproži splav, zato se uživanje bodočim mamicam odsvetuje. Tudi drugi moramo biti pri uporabi zmerni, saj pretirane količine lahko neugodno vplivajo na ledvice in jetra.
Petunije
Petunije so nadvse priljubljene cvetlice za balkonske zasaditve, saj ne potrebujejo veliko nege in se ponašajo s pestro paleto živih barv. Izkušeni ljubitelji vrtnarjenja jih pogosto sadijo tudi na zelenjavne gredice, še posebno ob fižol, paradižnik in papriko, saj učinkovito odvračajo listne uši, hrošče in nekatere druge rastlinske škodljivce. Malce manj znano pa je, da njihov vonj učinkovito odvrača tudi komarje. S svojimi lepimi cvetovi bodo tako čudovit in nadvse praktičen dodatek v okrasnih loncih, ki jih bomo postavili v bližino zelenega kotička, v katerem se najraje sproščamo, družimo in uživamo v toplih sončnih žarkih.
Rožmarin
Rožmarin je zelišče, ki ga zelo pogosto uporabljamo pri pripravi najrazličnejših jedi. V primorskem delu Slovenije ga najdemo na skoraj vsakem vrtu in včasih predstavlja celo živo mejo, v drugih delih Slovenije pa krasi predvsem okrasne lonce. Pa ste vedeli, da lahko z njim preženemo tudi komarje? Preverjen način za to je, da iglice rožmarina zdrobimo in jih vržemo v tleči ogenj. Vonj, ki se ob tem sprošča, učinkovito preganja komarje. Za dolgotrajnejši učinek zdrobljen rožmarin navlažimo in ga zavijemo v folijo. V slednjo naredimo nekaj luknjic, nato pa jo vržemo v tleči ogenj. Tako bo vonj komarje odganjal vso noč. Podobno deluje tudi žajbelj.