Upravno sodišče je sicer letos že dvakrat odločilo, da AKOS s tem, ko zmanjšuje območja pokrivanja, deluje nezakonito. Pri podeljevanju radijskih frekvenc torej nastaja škoda za Slovenijo, saj poslabšuje slišanost slovenskih radijskih postaj na slovenskem obmejnem območju, posledično pa daje prednost italijanskim radijskim postajam.
Izvleček iz pisnega poslanskega vprašanja vodje poslanske skupine NSI Jožefa Horvata, v katerem opozarja ministra za javno upravo na sporno delovanje Agencije za komunikacijska omrežja in storitve:
»... AKOS je slovenski radijski postaji, ki jo toži italijanska radijska postaja, ob spremembi dovoljenja na Primorskem preklical tri dodatne, zakonito pridobljene frekvence in jih ni hotel nadomestiti z novimi ter s tem posledično zmanjšal slišnost slovenske postaje in tako omogočil še boljšo slišnost italijanskih postaj v Sloveniji. AKOS torej ni branil slovenske radijske postaje, ki jo toži italijanska postaja, ki oddaja v nasprotju z mednarodnimi dogovori, ampak je tej isti slovenski postaji na Primorskem vzel tri frekvence ter s tem zmanjšal slišnost radia, ki oddaja v slovenščini.
Agencija AKOS uporablja za ugotavljanje območja pokrivanja na Primorskem merilo 74 dB (decibelov), ki po mednarodnih predpisih ITU velja za velemesta (npr. New York), zaradi česar se območja slišnosti slovenskih radiev na Primorskem dodatno zmanjšuje. Zaradi takega birokratskega pristopa slovenske radijske postaje ne morejo dobiti nadomestnih frekvenc ...«
Horvat se med drugim še sprašuje: »Ob tem se postavlja tudi vprašanje, ali obstaja med Slovenijo in Italijo kak poseben dogovor, da Slovenija prepušča slovenske radijske frekvence Italiji in italijanskim radijskim postajam.«
Objavljeno v reviji Vklop/Stop spored št. 29, 18. 7. 2019