Ločimo dva tipa hipogonadizma (zmanjšanega izločanja spolnih hormonov), primarnega in sekundarnega. Pogost vzrok primarnega je bolezen ali odpoved jajčnikov, vzrok sekundarnega pa nepravilno delovanje hipotalamusa, dela možganov, ki izloča hormone, ki spodbujajo delovanje jajčnikov.
Ta nepravilnost je lahko tudi posledica bolezni, na primer tumorja na hipofizi ali – v redkih primerih – okvare hipofize oziroma hipotalamusa zaradi poškodbe glave oziroma okužbe, kot je virusni meningoencefalitis. Hipogonadizem prepoznate po šibki menstruaciji ali njenem izostanku, lahko imate težave z zanositvijo, čutite vročinske oblive, se potite in občutite še kakšne druge simptome, ki so povezani z meno. Zgodi se lahko tudi, da vam izpadajo sramne dlake ali se vam zmanjšajo prsi.
Virilizacija
Ženske imamo nizke ravni moških spolnih hormonov, ki jih proizvajajo nadledvične žleze in jajčniki. Če se njihovo izločanje močno poveča, pa se tudi pri nežnejšem spolu začnejo razvijati moške značilnosti, čemur pravimo virilizacija. Krivci so spet jajčniki, denimo ciste na njih, rak jajčnikov ali sindrom policističnih jajčnikov. Raven hormonov lahko zvišajo tudi tumorji nadledvičnih žlez, pri športnicah pa nekateri dodatki moških hormonov. Simptomi se po navadi pojavljajo postopoma, ko raven moških spolnih hormonov narašča. Poleg značilne poraščenosti sčasoma menstruacija postane neredna, prsi se zmanjšajo, pri mlajših deklicah pa se sploh ne razvijejo, ščegetavček se poveča, grlo se poveča in glas je vse globlji, lasje pa so vse bolj redki. Včasih se izraziteje razvijejo mišice, kar prispeva k bolj moški obliki telesa. Zdraviti se lahko začnete po preiskavi krvi, ki pokaže ravni hormonov, ali po magnetni resonanci, ki pokaže morebitni tumor nadledvične žleze. Kadar ne odkrijejo vzroka, po navadi predpišejo kombinirano hormonsko kontracepcijo, ki prepreči izločanje hormonov v jajčnikih in zniža raven moških spolnih hormonov.