Kadar smo pod stresom, nas rado stiska v zgornjem delu trebuha, včasih le pred kakšnim javnim nastopom. Takšna bolečina skupaj s strahom običajno mine, pri nekaterih pa je čedalje pogostejša in močnejša ter se pojavi tudi, kadar se nam obeta prijazen dan. Obenem veliko ljudi ugotovi, da bolečino poslabšajo nekatere vrste hrane in pijače ter da jo je mogoče omiliti z bolj zdravimi obroki ali zdravili, antacidi. V slednjih primerih smo najbrž utrpeli razjedo na želodcu, pravimo ji tudi ulkus ali čir. Če pa nas boli pod desnim rebrnim lokom, lahko tudi na hrbtu, kakšno uro po jedi, je priporočljivo preveriti, ali imamo nemara razjedo dvanajstnika. V obeh primerih se bolečina poslabša ponoči, ko je želodec prazen, zmanjša pa se, če nekaj malega pojemo.
Ne odlašajte s pregledom z endoskopom
Le s pregledom požiralnika, želodca in dvanajstnika s posebnim instrumentom, približno 10 milimetrov debelo plastično cevko, lahko zdravnik potrdi ali ovrže sum tudi na katero resnejših bolezni, kakršna je rak želodca. Hkrati je mogoče iz vzorcev tkiva ugotoviti, ali smo se okužili z bakterijo Helicobacter pylori (Hp).
Preprost test za domačo uporabo, s katerim ugotovimo prisotnost protiteles v naši krvi, kar kaže na nedavno prebolelo ali še prisotno okužbo s Helicobater pylori, lahko kupimo kar v lekarnah.
Zdravljenje večinoma uspešno
Ob pojavu ulkusa, povzročenega z bakterijo, se zdravimo z antibiotiki. Od 7 do 14 dni zdravljenja s kombinacijo zaviralcev protonske črpalke in antibiotikov po navadi odstrani vse njene klice, kar zmanjša ogroženost z drugim črevesnim čirom s 67 na sedem odstotkov, z naslednjim pa z 59 na štiri odstotke.
Kdaj operirati?
Danes specialisti operirajo le zelo redke bolnike, pri katerih krvavitev ne morejo ustaviti s preprostejšimi, endoskopskimi metodami, in tiste, pri katerih se zoži izhod želodca ali dvanajstnika zaradi nastanka brazgotin. Takšni bolniki nenehno izbruhajo vse, kar zaužijejo.