Estrada

Preprečite ljubosumje in rivalstvo med sorojenci

A.K., revija Maja
1. 2. 2019, 13.01
Deli članek:

Se tudi pri vas doma dogaja podobno?

Profimedia
Vaš prvorojenec je lahko tudi del vaše nosečnosti.

Majhnim otrokom, ki odraščajo skupaj, se življenje pogosto zdi kot nenehna tekma za pozornost staršev, njihovo odobravanje, objeme in znake naklonjenosti. Zato je naloga vas staršev, da otrokom pokažete, da obstajajo tudi drugi načini, s katerimi dosežejo isti cilj. 

Naj si bodo blizu še pred prihodom dojenčka
Ne čakajte na prihod novorojenčka. Vaš prvorojenec je lahko tudi del vaše nosečnosti. Naj vas pospremi na večje preglede, naj si ogleda fotografije z ultrazvoka, naj se dotika trebuščka, posluša njegov srčni utrip, potipa trebušček, ko dojenček brca in podobno. Pokažite mu lahko tudi njegove fotografije z ultrazvoka, prve fotografije iz porodnišnice, prva oblačila, če ste jih pripravili. Tako bo laže razumel prihod bratca ali sestrice. 

Po porodu naj se ne vrti vse le okoli dojenčka
Ko boste po porodu sprejemali obiske, jih prej pripravite na to, da naj pozornost izkažejo predvsem starejšemu otroku. Če bodo prinesli darilo za novorojenčka, naj prinesejo tudi malenkost za starejšega. Pustite otroku, naj odvije tudi darila mlajšega bratca in mu jih nato pokaže. Pomembnejša ko bo njegova vloga, lažje bo sprejel novega člana vaše družine in tako ne bo čutil potrebe po tekmovanju. 

Ugotovite pravi način, da se bo starejši počutil vključenega
Ves čas, ki ga boste namenili najmlajšemu, je še nedavno pripadal starejšemu. Zato je najbolje, da se vsi skupaj dobro pripravite na prihod novega člana. Otroka navadite na deljenje, tako stvari kot tudi vas samih. Ko se rodi novorojenček, počnite čim več stvari, ki jih starejši lahko počne z vami. Poleg tega, da mu posvetite čas »ena na ena«, naj sodeluje pri vseh vaših opravilih. Naj vam pomaga tudi pri negi dojenčka, pri kopanju, previjanju in podobno. 

Dan začnite s starejšim
Vsak dan naj bo dober dan za vašega prvorojenca, saj boste tako preprečili ljubosumje in posesivnost. Posvetite mu pol ure igre, crkljanja, smejanja, objemanja ali izmenjevanja nežnosti, karkoli pač vaš otrok najbolj potrebuje. To bo odlična investicija - vaš starejši otrok bo vesel ves dan, saj bo miren, ker bo vedel, da je njegovo mesto še vedno tam, kjer mora biti, rezervirano le zanj. 

Dajte mu pomembne naloge in odgovornosti
Ko se nauči, kako se poskrbi za dojenčka, mu ga lahko za nekaj minut tudi prepustite. Le pazite, da mu bo to v veselje, nikoli ga ne silite. Če mu bo ideja o tem, da pazi na malega bratca ali sestrico, všeč, naj ga zabava na postelji in se z njim igra ali pa mu poje, medtem ko ste vi nekje v bližini. Tako otrok ne bo čutil zamere do dojenčka, ampak pripadnost, odgovornost in bližino. 

Naj delata/delajo skupaj
Ravno tako kot nas odrasle skupno delo in cilji povežejo, se zgodi tudi pri otrocih. Takoj ko so otroci dovolj stari, da lahko počnejo stvari skupaj, jim dajte skupne naloge, ki so jim kos. 

Naj bo deljenje ena izmed prioritet
Naj bo deljenje zelo pogosto dogajanje v vaši družini, naj ne bo redkost. Povejte jim ganljivo zgodbo o deljenju večkrat, da jo ponotranjijo, deljenje pa naj »trenirajo« z igračami. Pokažite jim, kako lepo je posoditi ali podariti stvari.

Nikoli ne primerjajte
Ne primerjajte jih na glas, niti potihem in naskrivaj. Vsak otrok posebej je čudovit in edinstven, zato jih nikar ne primerjajte. 

Ko rivalstvo vseeno nastopi
To se ponavadi zgodi zaradi igrač, privilegijev in podobnega. Ne vtaknite se v vsak njun prepir, posezite le, kadar je nujno. Ugotovite, kaj natančno sproži rivalstvo, in se temu poskusite izogniti ali pa otrokom razložite njihova čustva, pojasnite, zakaj do tega pride, potrdite njihova čustva, saj z njimi ni nič narobe, in ponudite alternativo. 

Zapomnite si
Vedite, da je potreben čas, da se mali možgančki razvijejo in pričnejo razumeti, kako in zakaj. Dokler so otroci še majhni, ne morejo razumeti, zakaj se jim starši ne morejo posvetiti enako časa kot pred rojstvom novega člana družine. Zato je pomembno, da starši poznamo tudi razvoj otroških možganov in njihovo razumevanje sveta.

Objavljeno v reviji Maja št. 2, 18. 1. 2019.