Estrada

V naravi je ostalo le še 14.600 sumatranskih orangutanov

30. 11. 2018, 10.40
Posodobljeno: 30. 11. 2018, 10.42
Deli članek:

Ko jih enkrat ne bo, jih nikoli več ne bo! Lush je zagnal že drugo kampanjo #SOSsumatra. V njej bo v sodelovanju s Sumatranskim društvom za zaščito orangutanov (Sumatran Orangutan Society – SOS) in Centrom za informiranje o orangutanih (Orangutan Information Centre – OIC) ozaveščal o pogubnih posledicah, ki jih ima izsekavanje gozdov na Sumatri za tam živeče živalske vrste. Kampanja se osredotoča predvsem na orangutane.

PR
Orangutani so ogroženi

Kampanjo #SOSsumatra je Lush organizirali že novembra 2017 in zbral neverjetnih 126.014 britanskih funtov. Zbrani denar je organizacijama SOS in OIC omogočil nakup 50 hektarjev palmovih plantaž, na katerih naj bi obnovili gozd, ki je bil tam poprej.

Zdaj SOS in OIC ponovno zbirata sredstva za nakup drugega, izjemno pomembnega zemljišča. To se bo priključilo tamponskemu območju, ki bo varovalo Narodni park Gunung Leuser, v katerem živi 80 % vseh sumatranskih orangutanov. In tu se začne sodelovanje z Lushem: za vikend, ki se začne 30. novembra, bo s prodajo mila Orangutan pomagal pri zbiranju sredstev za SOS in OIC. 

PR
SOS za reševanje sumatranskih orangutanov

Ta košček zemlje, ležeč na meji Narodnega parka Gunung Leuser v provinci Severna Sumatra, je nekaj posebnega.

Na narodni park meji na razdalji 6 km, od ekoturistične vasi Tangkahan na jugu do območja, ki ga ob pomoči vodstva narodnega parka (BKSDA) ponovno pogozduje OIC na severu.

Območje je žarišče konflikta, povezanega z varovanjem divjih živali. Nahaja se na selitveni poti slonov in lani so tu kot maščevanje za nekaj poškodovanih stavb ustrelili slonjega mladiča. Aretiran je bil neki moški, pri katerem so odkrili koži dveh tigrov, poleg tega pa so s plantaže rešili orangutana – vse to v zadnjih dveh letih.

PR
Ko jih enkrat ne bo, jih nikoli več ne bo!

Strategija organizacije SOS za reševanje sumatranskih orangutanov (in številnih drugih živalskih vrst) vključuje krepitev meja narodnega parka, v katerem jih živi 80 %, in posledično preprečevanje posegov vanj. Zemljišče, ki ga nameravajo kupiti, je za to ključnega pomena, saj bi z njim zaprli ranljivo vrzel v gozdni meji.

Organizacija SOS bo plantažo kupila v imenu partnerske organizacije OIC. Cena 360-hektarskega zemljišča znaša 870.000 britanskih funtov.

Društvo SOS je doslej zbralo 499.528 funtov, preostanek sredstev pa mora zagotoviti do konca februarja 2019.

Helen Buckland, direktorica SOS

Pri Lushu zato potrebujejo vašo pomoč ...

Milo Orangutan

PR
Milo orangutan

Da bi pomagali pri zbiranju sredstev, so pri Lushu izdelali 14.600 kosov mila Orangutan, ki bodo naprodaj v Lushevih prodajalnah po Evropi in na spletu. Prek spleta jih boste lahko kupili tudi v Severni Ameriki. Ves denar, zbran s prodajo mila Orangutan (9,50 € za kos minusDDV), bodo namenili za nakup zemljišča za divje orangutane. Milo, polno pomaranče in pačulijevega olja ter sumatranskega ekstra deviškega kokosovega olja, so izdelali v le 14.600 kosih: tako je enako redko kot žival, ki jo pomaga varovati. Priborite si ga, kolikor hitro morete, kajti ko ga enkrat zmanjka, ga ne bo več. Tako kot orangutanov v sumatranskih gozdovih.