Sol vrne srebru barvo
Za lep srebrn sijaj ne potrebujemo veliko – dovolj so alufolija, vroča voda in sol. Vse drugo naredi elektroliza, v kateri se s pomočjo alufolije in soli potemnela srebrnina spet oplemeniti s svetlim sijajem. Postopek srebrnino neguje, zato ga uporabljamo tako za nakit kot za jedilni pribor, vaze ipd.
Preberite tudi: Ploščice malo drugače.
Oljčno olje ohranja biserni sijaj
Nakit si nadenimo čisto na koncu – ko smo že naličeni, sfrizirani, po uporabi laka za lase. Prav tako z nakitom ne spimo, se z njim ne kopajmo in si ga ne nadevajmo, kadar se odpravljamo k frizerju. Bisere negujmo tako, da po nošenju s suho, mehko in rahlo vlažno krpo z njih obrišimo znoj ter sledi ličil. Biserno ogrlico hranimo v vrečki, občasno jo navlažimo. Za osvežitev sijaja uporabimo nekaj kapljic oljčnega olja in z njim spolirajmo bisere.
Kristal pomivamo v topli vodi
Zaradi pomivanja v pomivalnem stroju lahko postanejo kristalni kozarci motni. Bolje je, če jih pomijemo ročno. V pomivalno korito ali plastično banjico natočimo toplo vodo, dodamo čistilno sredstvo in vsak kozarec posebej pomijemo s pomivalno gobico. Da se bodo kozarci res lepo svetili, jih sperimo z vodo enake temperature, kot jo ima čistilna kopel. Z bombažno krpo jih obrišemo do suhega.
Usnjeno torbico shranjujemo v platneni vrečki
Pogosto je usnjeni torbici že ob nakupu priložena platnena vrečka za hrambo. Torbico shranimo v njej po vsaki uporabi, saj bomo tako zaščitili njeno barvo, ki se lahko ob stiku s premazi polic v omarah spremeni, poleg tega jo bomo zaščitili pred odrgninami ipd. Občasno torbico narahlo zdrgnimo s sredstvom za nego usnjenih oblačil, nikoli pa s sredstvi za čiščenje čevljev! Ta so premastna in nam bodo za povrh mazala oblačila. Torbico iz velurja takoj po nakupu impregnirajmo.
Porcelan čistimo posamično
Porcelan je zelo fin, zato potrebuje skrbno nego. Nikar ga ne dajajmo v pomivalni stroj – sploh ne tistega, ki ima vzorec ali zlato obrobo. V plastični banjici pripravimo vodno kopel in pomijemo vsak kos posebej. Za odstranjevanje trdovratnih madežev kave in čaja uporabimo limonin sok ali kis. Če hranimo porcelan zložen v omari, naj bodo kosi med seboj ločeni s krep papirjem.
Kašmir potrebuje mir
Po nošenju pulover iz kašmirja odložimo za vsaj 24 ur. Zelo priporočljivo ga je osvežiti v sušilniku na hladnem programu. Tako bo ostal mehek in dlakast. Na splošno velja, da je kašmir bolje čim pogosteje zračiti kot prepogosto prati. Vsekakor pa ga peremo ročno ali pa na programu ročno pranje v pralnem stroju, ki je narejen tako, da je gnetenja še manj kot pri ročnem pranju.