Če bi o skrivnosti uspeha spraševali uspešneže, bi najverjetneje dobili širok nabor odgovorov, a med najpogostejšimi nasveti bi se zanesljivo znašel ta: treba je vaditi. Kako že pravi dobri stari pregovor? Vaja dela mojstra? Drži, a prav tako je res, da tudi mojster dela vajo. Kajti vaja je eden izmed najtrdnejših temeljnih kamnov vsake uspešne poti: kar poglejmo vsakdanjo rutino uspešnih glasbenikov, športnikov, umetnikov. Če želimo tudi sami biti v skupini uspešnih ljudi, je pametno z vajo krepiti svoje sposobnosti. Dodajmo temu še zadnje izsledke znanosti, da pomaga tudi špinača, menda tudi igranje videoigric in celo drobiž. Torej – vadimo!
Preberite tudi: V življenju prebolimo več kot 200 prehladov. Kliknite TUKAJ!
Športna vadba
Vsak športnik in tudi dober trener vesta, da brez trdnih temeljev ni uspeha. Osnova pa vključuje tako imenovani mišični spomin, ki ga mišica pridobi s ponavljanjem giba. Tako se mojstri bekhend, kravlanje, slalomski zavoj, met na koš, enajstmetrovka in še in še. Bolj ko je športna disciplina specifična, več ponavljanja je potrebno, da dosežemo mojstrstvo. Izberimo si torej svojo športno panogo in začnimo vaditi osnove.
Sprostimo se
Naš reakcijski čas se lahko zaradi napetosti bistveno upočasni. Zategnjene mišice so počasne, in to ne le v trenutnem reakcijskem času, ampak tudi v gibanju. Upoštevajmo izkušnjo borilnih športov, za katere je znano, da je za doseganje dobrih rezultatov potrebno veliko relaksacijskih vaj. Za uspeh v borilnih športih je najboljše takšno stanje duha in telesa, v katerem smo sproščeni, hkrati pa v pripravljenosti. To pa pravzaprav velja za vse športe in za vsakršno dejavnost nasploh. Udeleženci raziskav, ki so meditirali, so se bolje odrezali v nalogah s časovno omejenim odzivom. Zato meditirajmo in se sproščajmo.
Špinača z jajcem
Znanstveniki z Univerze Leiden so v navezi z univerzo v Amsterdamu raziskali vpliv tirozina na odzivnost in na reflekse. Udeleženci v raziskavi, ki so redno uživali tirozin, so bili uspešnejši pri soočanju z nalogami, temelječimi na dobri odzivnosti ter refleksih v primerjavi s tistimi, ki niso zaužili tirozina. In kaj je ta famozni tirozin? Nič posebnega, naravna snov, aminokislina, ki skrbi za sintezo beljakovin v celicah in jo vsebujejo špinača in jajca.
Igrajmo videoigrice
Nasvet je povsem resen, kajti dokazano je, da igranje videoigric izboljšuje reflekse. S tem so se ukvarjali znanstveniki univerze v Rochestru. Ne gre le za telesne reakcije – ljudje, ki veliko igrajo računalniške igrice, tudi sicer v življenju hitreje sprejemajo odločitve ter razvijejo večjo občutljivost za detajle v okolju.
Z drobižem do boljših refleksov
Mislite, da se z drobižem ne da dobiti nič zares vrednega? Zmota! Z njim si lahko izboljšamo reflekse. Iztegnimo roko, dlan naj bo s hrbtom obrnjena navzgor. Položimo na hrbet dlani kovanec, vrzimo ga v zrak, obrnimo dlan in kovanec ujemimo v pest. Ko sčasoma vaja postane preveč preprosta, dodajmo več kovancev.
Stara dobra žogica
Za otroke je žoga neprecenljiva – a tudi odraslim je lahko v nemajhno korist. Poiščimo kakšno staro teniško žogico ali pa podobno ne preveč veliko žogico, ki se dobro odbija. Potrebujemo še zid in začnimo vaditi lovljenje hitro odbite žoge. Vadimo lahko tudi v paru.
Za konec – dobro spanje
Predvsem pomanjkanje spanja upočasnjuje reflekse in sposobnost sprejemanja odločitev. Raziskave so pokazale, da pomanjkanje spanca učinkuje podobno, kot če bi zvrnili nekaj kozarcev alkoholne pijače. Zato poskrbimo za dober in krepčilen spanec, ki naj traja osem ur.