Če ste bili pridni vse leto in ste, da v prihajajoči zimi v vašem domu ne bo premrzlo, poskrbeli za zalogo drv iz lastnega gozda, verjetno veste, da bo letošnja sečnja morala počakati še leto dni. Drva za kurjavo morajo biti namreč zračno suha, njihova vlažnost manjša od 20 odstotkov, medtem ko vlažnost za kurjavo ne sme presegati 25 odstotkov in je določena z Uredbo o emisiji snovi v zrak iz kurilnih naprav.
Preberite tudi: Jesenski nagrobni aranžmaji. Kliknite TUKAJ!
Nova uredba zoper onesnaževanje
Več vlage vsebujejo drva, več je nevarnih snovi, ki se med kurjenjem sproščajo v zrak in ga onesnažujejo. Nova uredba predvideva kazni od 1200 do 4100 evrov za fizične osebe, če predpisov ne boste upoštevali. Sveže posekan les ima od 40- do 60-odstotno vlažnost, zato ga moramo v kurilne namene najprej posušiti. Drva je najbolje sekati decembra in januarja, saj je takrat vlažnost rastočega lesa najnižja. V povprečju nato les sušimo vse do tri leta, sploh hrast, bukev, jesen in sadno drevje. Pomembna je tudi podlaga, kjer ga shranjujemo. Ta naj bo od tal dvignjena od 20 do 30 centimetrov. Suha drva zlagamo druga ob druga, a pustimo nekaj prostora med vrstami, da se sušijo.
Kako vem, da niso dovolj suha?
Premalo suh les se bo veliko dimil. Če ga boste uporabili v kaminu, tvegate sajavost in neprijeten vonj doma. V pečeh se lahko nabira kondenz, drva slabo gorijo in veliko časa potrebujemo, da nam jih sploh uspe zakuriti, izkoristek kurjenja pa je izjemno majhen.
Na kaj pazimo ob naročilu
Če še hitite z naročilom, bodite pozorni na to, ali kupujete dovolj dolgo sušena drva. Preverite tudi vrsto lesa. Ne pozabite vprašati, kakšna je dolžina drv, ki jih boste kupili, in ali vas še čaka sekanje drv. Pripravite prostor, ta naj bo pokrit, a zračen, da se lahko drva še naprej sušijo in tako omogočijo čim boljši izkoristek.