Estrada

Ste pripravljeni na kurilno sezono?

Zoran Franc, Novice Svet24
20. 10. 2018, 13.01
Deli članek:

Kurilna sezona se je uradno že začela, vendar nam je indijansko poletje omogočilo, da še nismo čisto zares obremenili peči in dimnikov. In preden jih, je čas, da v svoj dom povabite dimnikarja in preprečite mogoče nesreče.

Dreamstime
Dimnikar vam mora po pregledu izdati poročilo o pregledu, na katerem so zapisane vrednosti in morebitne pomanjkljivosti.

Ne glede na to, kakšno vrsto ogrevanja uporabljate, najsi je to peč na olje, drva ali pelete, je obisk dimnikarja nujen. Slabo vzdrževani ogrevalni sistemi močno obremenjujejo okolje, prav tako z neočiščenimi dimniki in pečmi tvegate nastanek požara ali zastrupitev s strupenimi plini.

Preberite tudi: Ekološka hrana je res boljša izbira? Kliknite TUKAJ!

Zakaj dimnikar?

Če želite, da bo vaš ogrevalni sistem dobro deloval, poskrbite za strokovno očiščen dimnik in peč, saj boste le tako dosegli optimalno ogrevanje, izgorevanje in pa, kar je najpomembneje, boljši izkoristek. Dimnikar bo poleg peči in dimnika očistil tudi zračnike in izmeril emisije dimnih plinov. Če kurite na drva ali premog, bo odstranil katranske obloge, pri plinskih pečeh preveril temperaturo izhodnih plinov in tlačne razlike. Pri pečeh na kurilno olje pa bo izmeril količino vbrizgavanja olja, vleko, tlačne razlike in količino nevarnih plinov.

Kolikokrat čistimo peči?

Individualna stanovanja imajo praviloma vgrajene kurilne naprave, ki oddajajo do 50 kW toplotne moči. Če obratujejo redno, je vsaj enkrat letno potreben pregled. Če svoj dom ogrevate na druge vire, je treba preglede in čiščenja prilagoditi.

Kako je s toplovodi?

Če živite v stanovanju, ki se ogreva prek toplovoda, potrebujete prav tako pomoč dimnikarja. Enkrat letno je treba očistiti zračnike, ki skrbijo za zračnost prostorov, požarno in sanitarno varnost. Priporočljivo je, da se na tri leta pregledajo tudi rezervni dimniki, namenjeni uporabi, če pride do elementarnih in drugih nesreč.